W połowie sierpnia gromadzimy się w kościołach niosąc wonne bukiety, naręcza zbóż i ziół. Łączymy swoją radość z Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dziękczynieniem za urodzaj plonów, za dary natury. W Polsce zwyczajowo dzień ten nazwano świętem Matki Boskiej Zielnej. To moment, w którym religia łączy się z ekologią.
Zanim w kościele Katolickim pojawił się dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, dzień ten świętowano jako pamiątkę Zaśnięcia Maryi w Panu, jako moment jej śmierci i zakończenie ziemskiego życia przepełnionego świętością. W tradycji ludowej w połowie sierpnia świętowano czas zbiorów, a Maryi dziękowano za opiekę nad kwiatami, zbożami, warzywami i ziołami. Radowano się z plonów, a wyraz tej radości łączył się z dziękczynieniem i prośbą o błogosławieństwo na kolejny rok, by ziemia obficie obrodziła, cieszyła oko i dała pożywienie.
Zobacz i kup Ikonę Maryi z Jezusem!
Przełomowym rokiem był 1950. Wtedy to papież Pius XII skorzystał z przywileju nieomylności, uzyskanego po soborze watykańskim I i ze swojego nauczycielskiego prymatu w Kościele Katolickim, by ogłosić kolejny dogmat. W tej Konstytucji Apostolskiej, która powstała po formalnej konsultacji z biskupami i ich zgodności co do opinii, potwierdzono niezwykłą rolę, jaką Maryja odegrała w historii zbawienia.
Zapisane zostało: ?(...) ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga Maryja, zawsze dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej.(...)?.
Od tej pory dzień 15 sierpnia jest uroczystością obowiązkową, podczas której wierni oddają cześć Matce Bożej i jednocześnie świętują kończące się żniwa. Najhuczniejsze uroczystości odbywają się w największych sanktuariach maryjnych w Polsce: w Kalwarii Zebrzydowskiej (gdzie połączone są z inscenizacją Zaśnięcia i Wniebowzięcia Panny Najświętszej), a także przy udziale rzeszy biskupów - na Jasnej Górze. W tym czasie do miejsc kultu maryjnego odbywa się wiele pielgrzymek.
Zobacz film Kim jest dla Mnie Maryja!
Zgodnie z tradycją do kościoła w darze i dziękczynieniu przynoszono to, w co obrodziły pola. W maryjnych wieńcach znajdowały się zboża, zioła, owoce i warzywa. Samo to świętowanie na zakończenie zbiorów wywodzi się jeszcze z przedchrześcijańskich, słowiańskich obrzędów, zwanych dożynkami.
Zwyczaj ten przeniknął płynnie na grunt katolicki, obecnie łącząc w sobie wdzięczność Bogu i Maryi za urodzaj oraz zabawy ludowe. Roślinność przynoszona jest w postaci bukietów, wieńców, czy w koszach. Według starych tradycji do dnia Matki Boskiej Zielnej nie jadło się owoców z własnych sadów, dopiero po błogosławieństwie można się było nimi cieszyć. W tym dniu przygotowywano rozmaite potrawy ze swoich zbiorów i odwiedzano sąsiadów.
Wspólnie śpiewano i modlono się na cześć Maryi. Bukiety zgodnie z wierzeniami zachowywano przez cały rok, by poświęcone, chroniły dom od nieszczęścia i uprawy od zarazy, a zioła, by miały właściwości lecznicze. To dziękczynienie za dary natury - takie jakie obrodziły, takie jakie udało się uzyskać- ma wyraz czysto ekologiczny i poniekąd łączy tradycję, ze współczesną troską o środowisko. Modlitwy i podziękowania miały zapewnić zdrowie ziemi, plonów i urodzaj oraz wiązały się właśnie z czysta troską o to, co naturalne i dobre dla otoczenia.
Wiele modlitewników, ikon, obrazków i książeczek poświęconych Matce Bożej znajdą Państwo w naszej ofercie. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług.