Święty Błażej urodził się i żył na terenach dzisiejszej Turcji na przełomie III i IV wieku. Chociaż jest dobrze znanym świętym zarówno Kościoła wschodniego jak i zachodniego, do dziś nie mamy wielu informacji na jego temat. Są to raczej legendy i podania. Ta niewiedza nie stanęła jednak na przeszkodzie rozpowszechniania się kultu świętego Błażeja. Wszystko to za sprawą jego głębokiej wiary i męczeńskiej śmierci.
Święty Błażej był lekarzem i pochodził z zamożnej rodziny. Dzięki swojej profesji miał jednak częsty kontakt z osobami chorymi i potrzebującymi. W tych latach zdobył doświadczenie i wiedzę, które również w późniejszym czasie pozwoliły mu nieść pomoc cierpiącym. Odzwierciedleniem tego jest to, jak dzisiaj obchodzony jest jego kult. Święty Błażej nie odnalazł jednak w medycynie drogi, której szukał. Postanowił zmienić swoje życie i przeniósł się na pustynię. To w tym miejscu, daleko od innych ludzi nawiązał bliską relację z Bogiem, na której tak mu zależało. Odnalazł spokój, który w pełni wykorzystał na modlitwę. Jego wiara i oddanie Bogu nie mogły zostać niezauważone. Kiedy zmarł biskup Sebasty w Armenii, to święty Błażej został wybrany na jego następce. Były to jednak czasy, w których silnie prześladowano chrześcijan. Władzę sprawował wówczas cesarz Licyniusz. Liczne prześladowania z jego rozkazu przyczyniły się do tego, że nowy biskup szukał schronienia w górach. Nie była to jednak tchórzliwa ucieczka, a raczej potrzeba znalezienia w miarę bezpiecznej przestrzeni, w której nadal mógł głosić Słowo Boże. Niestety święty Błażej został zdradzony, następnie pojmany i osadzony w więzieniu. Tym co wyróżnia osoby święte jest ich wielka ufność jaką pokładają w Bogu. Więzienie nie złamało świętego Błażeja, a jedynie stało się nowym miejscem, w którym zaczął ewangelizować. To tam właśnie, w cudowny sposób, uratował jednego ze współwięźniów. Pomógł mu, kiedy ość przebiła mu gardło i niemal doprowadziła do uduszenia. To z tej historii wziął się kult świętego od dolegliwości gardła. Mimo licznych upomnień, święty Błażej nie przestał szerzyć wiary, za co najpierw został poddany torturom, by ostatecznie ponieść śmierć męczeńską przez ścięcie.
Wspomnienie świętego Błażeja w Kościele katolickim obchodzimy 3 lutego, czyli już w najbliższą niedzielę. W tym dniu zwyczajowo święci się skrzyżowane świece, które od imienia świętego nazywa się błażejkami. Kapłani używają ich podczas błogosławienia. Przykładają skrzyżowane świece do gardeł wiernych obecnych na Mszy Świętej, by ustrzec ich od niechcianych dolegliwości.
Wszystkim zainteresowanym żywotami świętych polecamy broszurową serię "Twój patron". Książeczka oprócz podstawowych i najważniejszych informacji o życiu, zawiera również pieśni i modlitwy do danego świętego.