Wspomnienie świętej Rity obchodzimy w Kościele katolickim 22 maja, w rocznicę jej śmierci. W licznych sanktuariach ku jej czci każdego 22 dnia miesiąca odbywają się nabożeństwa, na których szczególnie uprasza się o łaski za jej wstawiennictwem. Jest również drugi rodzaj nabożeństw do świętej Rity, który powinniśmy odprawić w piętnaście czwartków poprzedzających jej wspomnienie majowe. Liczba nabożeństw symbolizuje piętnaście lat podczas, których nosiła stygmat z korony cierniowej. W tym roku jest już niestety za późno, by prosić o wstawiennictwo w tym konkretnym nabożeństwie, jeżeli wcześniej go nie zaczęliśmy, ale jest to dobry moment na to, by spokojnie przyjrzeć się swojemu życiu i odpowiednio przygotować się na kolejne nabożeństwa. Przede wszystkim wybrać tę intencję, która zajmuje szczególne miejsce w naszym sercu. Pamiętajmy jednak, że nasze prośby możemy zanosić za jej wstawiennictwem w każdej trudnej dla nas chwili. Święta Rita za życia była wyjątkową kobietą, po śmierci stała się wyjątkową świętą. Przyszła na świat najprawdopodobniej w 1381 roku we Włoszech, jako upragnione dziecko bezdzietnego małżeństwa. Od dziecka była osobą bardzo rozmodloną i pokorną, pragnącą całe swoje życie powierzyć Bogu. Zanim jednak mogła wstąpić do zakonu doświadczyła trudów życia rodzinnego, problemów małżeńskich i wychowawczych. Za jej modlitwą jej mąż przed śmiercią zmienił swoje nastawienie i pogodził się z ludźmi i Bogiem. W gorliwej modlitwie prosiła również Pana, by prędzej zabrał jej synów, niż pozwolił im dopuścić się morderstwa. Ta część życiorysu świętej Rity sprawia, że jest ona tak bliska wielu osobom, zwłaszcza kobietom doświadczonym trudną sytuacją w domu. Swoją postawą święta pokazała, że nie rozstaniem i walką lecz pokorą i modlitwą powinniśmy rozwiązywać trudy życia codziennego.
Święta Rita jest patronką spraw wszelakiego rodzaju. Za jej wstawiennictwem małżeństwa proszą o dzieci, uzależnieni wracają do życia bez używek, chorzy odzyskują zdrowie. Święta Rita przeważnie jest przedstawiana z różami, które są idealnym symbolem życia świętej. Życia przepełnionego pięknymi chwilami, jak róża, ale pełnego też kolców i cierpienia. Takie jest życie każdego człowieka. Klucz do szczęścia tkwi w pokorze i w pełnym zawierzeniu Bogu.
Ciekawą informacją jest to, że istnieje nagroda św. Rity. Wspólnota sióstr augustianek z Cascii przyznaje ją kobietom, które tak jak święta Rita podążyły za chrześcijańskim przesłaniem o przebaczaniu. Jest to bez wątpienia jedno z najtrudniejszych, ale przez to też najpiękniejszych przykazań, jakie zostawił nam Pan Jezus. On wybaczył swoim oprawcom. Wybacza nam nasze grzechy. Nie raz, nie siedem, ani nawet nie siedemdziesiąt siedem razy. Jego miłosierdzie nie ma terminu ważności. Święta Rita potrafiła w swoim życiu kierować się tą zasadą. Święta od spraw beznadziejnych nie zna słowa "beznadziejny". "Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego".
Na naszej stronie znajduje się osobna kategoria z książkami o świętej Ricie i licznymi modlitwami za jej wstawiennictwem:
Szczególną uwagę warto zwrócić na audiobook, który zawiera wskazówki, jak odmawiać nabożeństwa czwartkowe do świętej Rity.
Poniżej zdjęcie figury świętej Rity z kościoła augustianów, pw. św. Katarzyny w Krakowie.