Niedziela Palmowa - skąd wzięła się ta tradycja?

25-03-2020

Szóstą niedzielę Wielkiego Postu nazywamy Niedzielą Męki Pańskiej - czyli Niedzielą Palmową

Jest ona początkiem najbardziej uroczystego liturgicznego okresu w roku - Wielkiego Tygodnia, rozpoczyna również duchowe przygotowania do Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to święto ruchome, w kalendarzu chrześcijańskim przypada siedem dni przed Wielką Nocą. Wypaść może między 15 marca a 18 kwietnia.

Dlaczego obchodzimy Niedzielę Palmową?

Niedziela Palmowa jest to święto upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Uroczysty wjazd Syna Bożego do Jeruzalem został zrelacjonowany przez wszystkich czterech Ewangelistów (Mt, 21, 1-9; Mk 11, 1-10; Łk 19, 29-38; J 12, 12-15).

Chrystus podążał do Jerozolimy na święto Paschy. Gdy dotarł do nieodległej od stolicy wioski Betfage, polecił swoim uczniom przyprowadzić sobie osiołka, na którym wjedzie do Jeruzalem. Na pytanie, dlaczego to robią, Chrystus przykazał im mówić ?Pan go potrzebuje?. Gdy tego dokonali, Jezus wsiadł na osiołka i wjechał na nim do Jerozolimy.

 

Zobacz nasze stroiki i ozdoby wielkanocne!

 

Jak podaje Biblia, tłum wyszedł na powitanie Syna Bożego. Machano do niego gałązkami oraz wykrzykiwano: "Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach!" Mieszkańcy stolicy równie entuzjastycznie witali Króla, wielbiąc Boga, skandowali: ?Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie. Pokój w niebie i chwała na wysokościach?.

Jezus Chrystus, uznany za Syna Dawidowego, który triumfalnie przekroczył wraz z orszakiem bramy Jerozolimy, przypomina Mojżesza oraz przejście narodu wybranego przez Morze Czerwone i wprowadzenie do ziemi obiecanej.

Co symbolizują palmy, które obecnie są święcone podczas nabożeństwa?

Święcenie palm zostało zapoczątkowane około VII w. na terenach dzisiejszej Francji.  Niedziela Palmowa jako upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Kościół w Jerozolimie starał się jak najdokładniej odtworzyć wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. Zwyczaj ten wprowadzony został w XI wieku do liturgii kościoła katolickiego.

Wierni przynoszą tego dnia do kościoła palmy, co symbolizuje odradzające się życie. Ich poświęcenie jest tradycją i najważniejszą uroczystością podczas obchodów Niedzieli Palmowej. Zgodnie z tradycją, palmy na Wielkanoc powinno się przygotowywać z gałązek wierzby, które symbolizują zmartwychwstanie Jezusa i nieśmiertelność duszy.

Oprócz tego, kiedyś powszechnie używano gałązek porzeczek oraz malin, często też wplątywano bukszpan. Palmy są święcone na pamiątkę gałązek palmowych, które były rzucane przez witający tłum przed Jezusem wjeżdżającym na osiołku do stolicy. Są one symbolem nie tylko męczeńskiej śmierci, ale również triumfu Chrystusa. Palmy wielkanocne są bardzo ważnym, pełnym symboli elementem zarówno Niedzieli Palmowej, jak i całej tradycji świąt Wielkanocy.

 

Kup nasze kartki wielkanocne i wyślij je rodzinie!