Najstarsze polskie kościoły, które warto zobaczyć w wakacje

16-08-2021

Historia Polski jest bardzo burzliwa, sięga czasów, w których jej terytorium osiedlały liczne plemiona Polan, Wiślan, Mazowszan itd. W ciągu następujących po sobie epok, terytoria stale zmieniały swoje powierzchnie, a budowle ulegały zniszczeniom w wyniku licznych wojen. Obiekty były również często przebudowywane według obowiązujących preferencji architektonicznych. Podczas wakacji szukamy pereł architektury, które wzbudzają w nas podziw i pozostaną w naszej pamięci na dłużej. Takich przeżyć dostarczy zwiedzanie jednych z najstarszych polskich kościołów, które poza wartością estetyczną stanowią fundament historii naszego kraju.

Bazylika Prymasowska Sanktuarium św. Wojciecha

Każdy słyszał kiedyś o legendzie o Lechu, Czechu i Rusie oraz o Gnieździe, czyli pierwszej stolicy Polski. W mieście znajduje się Katedra Gnieźnieńska zwana ?Matką Kościołów Polskich?, czyli pierwsza świątynia chrześcijańska wzniesiona w X w. W bazylice spoczywają zwłoki Dobrawy, żony Mieszka I oraz szczątki św. Wojciecha. W katedrze odbyła się koronacja pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego i Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II oraz Wacława II.

Turystów szczególnie zachwyca jeden z najcenniejszych zabytków romańskich w Polsce, którym są wykonane z brązu Drzwi Gnieźnieńskie pochodzące z XII w. Ukazują one poszczególne sceny z życia św. Wojciecha. W Kościele znajdują się piękne dzieła architektoniczne, między innymi nagrobek prymasa Zbigniewa Oleśnickiego wykonany przez Wita Stwosza. Bazylika co roku przyciąga tłumy turystów ze względu na swoją historię, w końcu tutaj się wszystko zaczęło.

 

Polecamy książkę Kościół ma być przezroczysty

Kościół Mariacki w Gdańsku

Panorama Gdańska nierozerwalnie łączy się z Kościołem Mariackim w Gdańsku nazywanym ?Koroną Gdańska?. Budowla góruje nad miastem, szczycąc się mianem największej świątyni w Europie, zbudowanej z cegły. Wnoszono ją przez około 160 lat pomiędzy XIV a XVI w. W jej wnętrzu znajdują się liczne zabytki, między innymi rzeźby: Piękna Madonna, Pieta, czy św. Jerzy pokonujący smoka. Ponadto, Bazylika mimo burzliwej historii zachowała gotycką architekturą. Jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na zapierającą dech w piersiach architekturę oraz cenne zabytki.

Katedra Wawelska

Każdy zna legendę o Smoku wawelskim, królu Kraku albo o Wandzie, co nie chciała Niemca. Wszystkie związane są z Katedrą Wawelską, na której przeprowadzano liczne koronacje Królów. Spoczywają w niej również święci, władcy, wsławieni pisarze i bohaterowie narodowi. Budowę świątyni rozpoczęto w 1000 roku. Turyści często udają się do tego miejsca, w którym do dziś panuje królewski szyk i powaga.

Zamek Piastowski w Legnicy

Historia zamku sięga VIII wieku, kiedy to wzniesiono drewniany gród. W XII w. przebudowano go na kamienną warownię. Zamkiem władali Piastowie do czasu wymarcia rodu. Wiążą się z nim liczne legendy, na przykład legenda o straszącym duchu rycerza Ottona. Turyści przybywający w to miejsce, często odwiedzają budynek, będący najstarszym zamkiem w Polsce i jednym z najpopularniejszych zabytków Legnicy. Wakacje to czas na nabranie energii przed kolejnymi wyzwaniami związanymi z pracą lub edukacją. Zwiedzając powyższe zabytki, poznasz historię świątyń, jak i władców czy świętych. Być może budowle zainspirują Cię do poszukiwania innych zabytkowych miejsc?