Maj miesiącem Najświętszej Maryi Panny

12-05-2021

Dlaczego maj określany jest miesiącem Maryi?

Maj to miesiąc pięknie budzącej się do życia przyrody. Zakwitają drzewa, pojawia się dużo zieleni i w powietrzu czuć coraz bardziej zbliżające się lato. O maju często mówi się jako o najpiękniejszym miesiącu w roku. Nic więc dziwnego, że to właśnie maj jest miesiącem maryjnym.

W Kościele, maj to czas, gdy modlitwy spływają w stronę Najświętszej Maryi Panny. W każdym kościele i kaplicy gromadzą się wierni, którzy chcą wielbić śpiewem Matkę Jezusa Chrystusa. W całej Polsce chrześcijanie uczestniczą w tak zwanych nabożeństwach majowych.

 

Kup ikonę z wizerunkiem Dziewicy Maryi Glykofilousa!

 

To nabożeństwa, podczas których odśpiewywane są pieśni czczące Najświętszą Maryję Pannę. W Polsce pierwsze tego typu nabożeństwo odbyło się już w XVIII wieku. Mają one swoją niezwykłą atmosferę radości i zawierzenia trosk, przez co należą do jednych z najchętniej uczęszczanych nabożeństw przez Chrześcijan.

Na majówkę składają się kolejno:

1. Wystawienie Najświętszego Sakramentu

2. Odśpiewanie litanii Loretańskiej

3. Odśpiewanie antyfony ?Pod Twoją Obronę?

4. Przemówienie lub czytanie okolicznościowe

5. Schowanie Najświętszego Sakramentu

6. Pieśń majowa lub Apel Jasnogórski.

Jakie święta przypadają w maju?

Nie bez powodu maj jest miesiącem Najświętszej Maryi Panny. Przypada w nim bardzo duża ilość świąt, które bezpośrednio nawiązują do Matki Jezusa Chrystusa. W zasadzie, każdego tygodnia tego miesiąca jest święto, które przybliża nas modlitwą do Jej majestatu:

03.05 - Maryi Królowej Polski

07.05 - Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej

13.05 - Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej

20.05 - Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

24.05 - Najświętszej Maryi Wspomożycielki Wiernych

31.05 - Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Najświętsza Maryja Panna i jej znaczenie w Kościele

Osoba Najświętszej Maryi Panny jest od zarania dziejów jedną z najważniejszych postaci dla wiernych. To jej najchętniej oddają swoje troski, ufając jej, jak własnej matce. Powierzanie problemów czy próśb o wstawiennictwo jest dla wiernych bardzo ważną częścią ich modlitwy. Postać Maryi jest dla Chrześcijan nieskazitelna i pełna prawdziwej troski, przez którą otacza swoją opieką. Już w IV wieku odbywały się uroczystości na cześć Najświętszej Maryi Panny. Na przykład w 431 roku na Soborze Efeskim, ogłoszony został dogmat o Bożym Rodzicielstwie Najświętszej Maryi Panny - zwany także ?theotokos?.

 

Kup książkę Cała piękna Maryja!

 

Kolejnym potwierdzeniem na to, jak długo jest już wielbiona Matka Jezusa Chrystusa, jest fakt, że zapis modlitwy ?Pod Twoją obronę? znaleziono w manuskrypcie z III wieku, w okolicach Aleksandrii. Dla Polaków niezwykle ważną pieśnią jest także ?Bogurodzica?, która odśpiewywana była przed każdą bitwą wojska polskiego, aż do XVI wieku, między innymi podczas legendarnej Bitwy pod Grunwaldem.

Był to najwyższy wyraz zawierzenia swojego losu i życia w ręce Najświętszej Maryi Panny. ?Bogurodzica? towarzyszyła także w tak istotnym wydarzeniu, jakim była koronacja Władysława Warneńczyka. Dla wielu wiernych, do dziś jest to jedna z najważniejszych pieśni maryjnych, która przypomina nie tylko o korzeniach, ale przede wszystkim jest piękną modlitwą do Maryi.