29 czerwca każdego roku w kościele katolickim, jak i prawosławnym obchodzona jest uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystość ta świętowana jest od III wieku. Obaj wyznawcy ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie, a jednocześnie stali się przykładem wiary i powołania oraz zasług dla Kościoła.
Święty Piotr początkowo nosił imię Szymon, podczas pierwszego spotkania Jezus nazwał go Piotrem, co oznaczało Skała. Pochodził on z Betsaidy nad jeziorem Genezaret, był bratem świętego Andrzeja Apostoła. Ewangelia często ukazuje świętego Piotra jako najbardziej zaufanego ucznia Jezusa Chrystusa. Wiele razy zapewniał Zbawiciela o swojej miłości do Niego i gotowości by ponieść śmierć za Niego. Był też świadkiem wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia na górze Tabor i agonii w ogrodzie Getsemani.
W jego życiu Jezus zapowiedział jednak, że Go zdradzi. Tak też się stało. W czasie skazywania Chrystusa na śmierć, święty Piotr wyparł się go trzykrotnie. W późniejszych latach apostoł głosił Słowo Boże prowadził działalność misyjną w Samarii, Liddzie, Jaffie, Cezarei Nadmorskiej. Później powędrował do Antiochii, następnie do Azji Mniejszej, w końcu do Rzymu, gdzie założył gminę chrześcijańską i był jej pierwszym biskupem. Tam też w czasie prześladowań podczas rządów cesarza Nerona został aresztowany.
Został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Apostoł na własną prośbę został powieszony głową w dół, uważał wówczas, że nie jest godzien umrzeć jak Jezus Chrystus. O jego działalności można się dowiedzieć między innymi w Dziejach Apostolskich. Pozostawił po sobie dwa Listy, pisane w latach 63 i 64, które weszły do kanonu Nowego Testamentu. Nad jego grobem za rządów Konstantyna Wielkiego wybudowano kościół, który obecnie przybrał postać Bazyliki świętego Piotra.
Kup figurkę św. Piotra!
Święty Paweł przed swoim nawróceniem nosił imię Szaweł. Urodził się on w Tarasie między 5 a 10 rokiem po Chrystusie. Jego rodzina była pochodzenia żydowskiego. Był uczniem jednego z najwybitniejszych nauczycieli żydowskich - Gamaliela.
Należał od do stronnictwa faryzeuszy, a co za tym idzie, był zaciętym wrogiem Kościoła. Święty Paweł nawrócił się jednak w roku około 35 w drodze do Damaszku, wówczas ukazał mu się Jezus, który zapytał: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz". Po nawróceniu i przyjęciu chrztu przez Świętego Pawła. Apostoł rozpoczął wówczas swoją działalność. Przez trzy lata przebywał w Damaszku, później powędrował do Jerozolimy, gdzie spotkał się z innymi Apostołami.
Ostatecznie odbył trzy wielkie misje, w których dotarł do wielu pogańskich miast w Azji Mniejszej i Grecji. W roku 60 został aresztowany w Jerozolimie, gdzie spędził dwa lata w więzieniu w Cezarei. Następnie został przewieziony do Rzymu, gdzie spędził kilka lat w areszcie domowy. Po uwolnieniu odbył jeszcze kilka podróży do Hiszpanii i na Kretę. W 67 roku ponownie go aresztowano.
Kup figurę św. Pawła!
Poniósł śmierć przez ścięcie mieczem. Jako jego datę śmierci podaje się 29 czerwca. Konstantyn Wielki w III wieku na miejscu męczeństwa świętego Pawała wyswawił świątynie - Bazylijke Świętego Pawła za Murami. Apostoł ten pozostawił po sobie 13 listów, które należą do kanonu Pisma Świętego.