"Chrystus Jezus przyszedł na świat zbawić grzeszników. Spośród nich ja jestem pierwszy. Doznałem miłosierdzia właśnie po to, aby we mnie pierwszym Chrystus Jezus okazał całą swoją cierpliwość jako przykład dla tych, którzy Jemu uwierzą, zmierzając ku życiu wiecznemu". Tm 1, 15-16
Dzisiaj, 25 stycznia, przypada święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła.
Autor słynnego "Hymnu o miłości", Apostoł Narodów, źródło nadziei. W nim widzimy wielkie miłosierdzie Chrystusa. Swoją historią pokazuje: "Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi"! O wadze nawrócenia świętego Pawła świadczy też samo dzisiejsze święto. Kościół wspomina nawrócenie świętego niezależnie od dnia, w którym obchodzimy uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, czyli 29 czerwca.
Szaweł pochodził z Tarsu, z rodziny faryzeuszy. Był bardzo dobrze wykształcony i dokładnie starał się wypełniać słowa Starego Testamentu. Jako dobry Żyd, w swoim mniemaniu, starał się zrobić wszystko, by nie dopuścić do szerzenia się nowej "sekty", którą tworzyli wyznawcy Chrystusa. Niechlubnym wydarzeniem jego historii było asystowanie przy kamieniowaniu św. Szczepana, pierwszego męczennika. Chociaż z uwagi na swój wiek nie wziął do ręki kamienia, popierał tę zbrodnię i pilnował szat oprawców. Był zagorzałym prześladowcą chrześcijan. Do czasu... W drodze do Damaszku, podczas polowania na wyznawców Chrystusa, zobaczył wielką światłość i usłyszał słowa, które dały początek jego nowemu życiu.
A my? Ilu z nas usłyszałoby dzisiaj: dlaczego Mnie prześladujesz? Dlaczego zszedłeś z Mojej drogi? Dlaczego ranisz Mnie swoim postępowaniem? Dlaczego odwracasz się ode Mnie? Dlaczego nie stawiasz Mnie na pierwszym miejscu?
Nie musimy rzucać kamieniem, Szaweł też tego nie zrobił.
Bóg dokonał wielkiej rzeczy. Mógł nawrócić każdego. Mógł to być zwykły Żyd czy poganin, który szukał swojego miejsca, ale nie, Pan wybrał swojego prześladowcę! I to do czego? Nawrócenie nie było końcem historii Szawła. Święty Paweł, bo takie imię przyjął po swojej przemianie, znalazł się na samym początku nowej drogi. Tym razem, drogi Chrystusa Pana, pełnej wyzwań, ale też obietnic. Został posłany do pogan, by głosić ludziom Chrystusa. Konfrontował się z ludźmi, z którymi do tej pory stawał w jednym szeregu. Porzucił swoje stare życie, dla Chrystusa. Przecierpiał dużo, był bity rózgami, kamieniowany. Podczas swoich niebezpiecznych podróży spotykał wielu fałszywych ludzi, którym nie mógł zaufać. Do końca życia wypełniał jednak swoje zadanie. Od momentu, w którym przejrzał dawał świadectwo wiary, by ostatecznie oddać życie za Chrystusa.
Postać świętego Pawła i dzisiejsze święto upamiętniające jego nawrócenie, przypomina nam o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze, wszyscy jesteśmy powołani do świętości, niezależnie od tego, w którym miejscu naszego życia jesteśmy. Po drugie, wszyscy jesteśmy powołani do ewangelizacji. Nasze zachowanie, wypowiedzi, wybory dają świadectwo o naszej wierze.
Wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat postaci świętego Pawła polecamy kilka pozycji książkowych:
1. Miniksiążeczka z serii "Mój patron". Święty Paweł Apostoł jest jednym z czterech św. Pawłów opisanych w tej broszurze.
https://hurtpawel.pl/modlmy-sie-moj-patron-sw-pawel.html
2. Ciekawe zestawienie postaci dwóch wielkich świętych Piotra i Pawła. Publikacja zawiera najważniejsze, podstawowe informacje.
https://hurtpawel.pl/swieci-piotr-i-pawel.html
3. Praca poświęcona osobie św. Pawła. W książce znajdują się liczne odwołania do jego Listów, które ułatwiają zrozumienie postaci świętego.
https://hurtpawel.pl/ks-marian-krolikowski-sw-pawel-pierwszy-po-jedynym.html