?Aniele Boży? to modlitwa, którą zna chyba każdy chrześcijanin. Od najmłodszych lat dzieci uczą się tej prostej, ale jakże pięknej modlitwy. Choć jest tak krótka ma w sobie ogromną moc i niesie ze sobą bogate przesłanie. Rodzice, dziadkowie pokazują swoim pociechom, że nigdy nie są same i zawsze ktoś nad nimi czuwa - ktoś, kogo nie widać. Każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, nawet osoba nie będąca chrześcijaninem, który wspiera nas w walce z codziennymi trudnościami i troskami. Kogoś, kto z ukrycia obserwuje i czuwa nad nami, abyśmy nie dali się zwieść pokusom, na jakie wystawia nas los.
Większość z nas słysząc słowo Anioł wyobraża sobie wysoką, smukłą postać z długimi włosami i aureolą nad głową, ubraną w białą szatę i lekko unoszącą się nad ziemią dzięki skrzydłom. Jednak Anioł Stróż jest bardziej skomplikowanym bytem. Jest to istota stworzona na obraz i podobieństwo Boże. Anioł jako czysty duch wolny od materii nie jest ograniczony przestrzenią i może poruszać się z prędkością własnych myśli.
Warto jednak pamiętać, że oprócz znanego nam wizerunku Anioła Stróża przeprowadzającego dzieci przez kładkę, na jednym z bardziej znanych obrazków są również Anioły upadłe. Te byty sprzeciwiły się Bogu ponieważ podobnie jak ludzie, otrzymali oni wolną wolę.
Zobacz ikonę z wizerunkiem Anioła Stróża!
Najważniejszym zadaniem Anioła Stróża jest usuwanie wszystkiego, co może zaszkodzić zdrowiu i zagrozić życiu powierzonego mu człowieka. Następnie w jego gestii leży także uświadamianie duszy na temat szatańskich pułapek. A dopiero potem oświecanie, pouczanie i zachęcanie do godnego życia. Wiele informacji o istotach anielskich można również znaleźć w życiorysach czy opowieściach świętych, ale też świeckich osób. Oto jeden z nich: Święty Ojciec Pio spowiadał często osoby, dla których obcy był zarówno język włoski, jak i łacina.
Zakonnik wyjaśnił to w liście z 20 września 1912 r. w następujący sposób: ?Osobistości z nieba nie przestają mnie odwiedzać i dawać mi odczuć przedsmak upajającego szczęścia świętych. A jeśli zadanie naszego Anioła Stróża jest wielkie, to zadanie mojego Anioła Stróża jest na pewno większe od czasu, gdy ma wobec mnie także obowiązek nauczyciela-tłumacza z języków obcych?.
Zobacz figurkę Anioła Stróża z dziećmi
Aby w szczególny sposób uczcić i upamiętnić to, jak bardzo istotna w naszym życiu jest pomoc Aniołów Stróżów, 2 października w kościele katolickim obchodzi się ich święto.
Ma ono przypominać wiernym, że Bóg ciągle troszczy się o nas, zsyłając nam do pomocy indywidualnych ?ochroniarzy?. Po raz pierwszy wspomnienie Aniołów Stróżów pojawiło się w kalendarzu liturgicznym w XVI wieku w Hiszpanii i Francji. Od 1608 roku Paweł V nakazał obchodzenie tego święta w pierwszy dzień zwykły po św. Michale. Na stałe do kalendarza liturgicznego dla całego Kościoła wprowadził je Klemens X w 1670 roku.