Zwyczaje świąteczne

11-12-2019

Jesteśmy już na półmetku adwentu. W połowie czasu oczekiwania. W najbliższą niedzielę na wieńcu adwentowym zapłonie trzecia świeczka, jedyna w kolorze różowym. Ten kolor mówi nam, że czas radości jest już blisko. Ogłasza światu dobrą nowinę, tak jak pierwsi zrobili to pasterze. Radujmy się!

Dzisiaj jest również dobry czas aby przypomnieć sobie o wszystkich zwyczajach świątecznych, które czasami traktujemy już jako część polskiej, świeckiej tradycji, a przecież większość z nich ma piękne religijne znaczenie.

 

 1. Pocztówki i kartki z życzeniami

  Jeżeli chcemy zdążyć przed świętami to już odpowiedni czas żeby wysłać kartki do naszych najbliższych. Najważniejsze w świątecznych pocztówkach są nasze szczere życzenia. Możemy też wysłać karnet z opłatkiem, który bezpośrednio nawiązuje do kolacji wigilijnej.

 2. Pierwsza gwiazdka

  Z uwagi na to, że większość osób pracuje w wigilię oraz mając na uwadze zmienne warunki atmosferyczne, ten zwyczaj jest już chyba najrzadziej wprowadzany w życie. Warto jednak pamiętać, że pierwsza gwiazdka pokazuje nam początek kolacji wigilijnej tak, jak na początku ery gwiazda pokazała drogę mędrcom.

 3. Czytanie Pisma Świętego

  Odpowiedni fragment z Pisma Świętego powinien rozpocząć każdą wigilijną kolację. Wprowadza nas w podniosłą atmosferę i przypomina powód naszego spotkania. Czytanie Pisma Świętego powinno być również częścią naszego codziennego życia. Każdy z nas ma na pewno w domu własną Biblię, jednak możemy też pomyśleć o zbiorze czytań na dany rok.

 4. Opłatek

  Dzielenie się opłatkiem to często najbardziej wzruszający moment całej kolacji wigilijnej. Otwieramy nasze serca przed najbliższymi, składamy życzenia i przebaczamy winy. Tego wieczoru dzielimy się chlebem, nawiązujemy w ten sposób do modlitwy.

 5. Sianko

  Źdźbła ususzonej trawy, które znajdują się pod naszymi nakryciami nawiązują do tego, że sam Pan Jezus przyszedł na świat w ubóstwie, w żłobie. Może więc ono symbolizować również skromność, która powinna przyświecać wszystkim wierzącym.

 6. Kolędy

  Nie każda rodzina jest muzykalna, ale to nie piękne głosy są w ten wieczór najważniejsze. Liczą się słowa tych wyjątkowych utworów, które przybliżają nam historię przyjścia na świat Dzieciątka. W święta ulubione wydania kolęd mogą cieszyć nasze uszy na okrągło.

   

Nie zapominajmy też o zwyczaju obdarowywania się prezentami. Niestety dla niektórych stał się główną atrakcją wigilii i oczywiście nie o takie podejście tutaj chodzi. Dawanie samo w sobie jest piękną tradycję. Nie należy tutaj popadać w przesadę i wydawać wszystkich swoich oszczędności, najważniejszy jest sam gest, pomysł, dar prosto z serca. Jeżeli mamy zdolności manualne możemy zrobić coś sami lub podarować bliskim ich ulubiony smakołyk.