Założyciel zgromadzenia salezjanów - św. Jan Bosko

15-01-2021

Jan Bosko, a właściwie Giovanni Melchiorre Bosco, był włoskim duchownym i został uznany za świętego w kościele katolickim. Założył on zgromadzenie salezjanów i salezjanek. Mówi się o nim jako o Ojcu i Nauczycielu Młodzieży.

Młodość Jana Bosko

Mężczyzna urodził się 16 sierpnia 1815 r. we Włoszech, w miejscowości Becchi, obecnie znanej jako Cestelnuovo don Bosco. Był synem Małgorzaty Occhieny oraz Franciszka Bosko. Został ochrzczony jako Jan Melchior. Miał dwóch starszych braci, a w wieku dwóch lat został półsierotą, tracąc ojca. Kiedy miał dziewięć lat, śniło mu się, że zostanie pomocnikiem Chrystusa, co okazało się być prawdą w życiu realnym. Jan Bosko pochodził z rodziny wierzącej, w której kładło się nacisk na edukację. Musiał na nią ciężko pracować, ale udało mu się ukończyć szkołę.

Słynął z bardzo dobrej pamięci i ponadprzeciętnej inteligencji. Był osobą wszechstronną. Szył, robił likiery, był linoskoczkiem, organizował spotkania w celu przekazywania kazań, pracował też w kawiarni. Późniejsze wykształcenie W roku 1834, Jan Bosko został przyjęty do zakonu franciszkańskiego. Za radą księdza Cafasso, postanowił zostać klerykiem. Siedem lat po wstąpieniu do zakonu, mężczyzna rozpoczął posługę kapłańską.

 

Kup ikonę św. Jana Bosko tutaj!

 

Wsparcie dla młodych

Jan Bosko zaczął interesować się warunkami życia młodych ludzi w Turynie.  Nie mieli oni możliwości wykształcenia, podjęcia pracy, często zostawali przestępcami. Ksiądz postanowił zapewnić im odpowiednie warunki, które poprawią ich życie. Zabierał on chłopców na wycieczki, pomagał im znaleźć pracę, poświęcał im swój czas. 12 października 1844 r., otworzył Oratorium salezjańskie.

Było to miejsce przeznaczone do zabawy, nauki, ale także modlitwy. Ks. Jan Bosko całkowicie oddał się wtedy pomocy młodzieży. Z myślą o swoich podopiecznych założył również pracownię krawiecką i szewską, stolarnie, introligatornię oraz drukarnię. Uczył on młodych modlitwy, przykazań, namawiał do uczestnictwa w sakramentach świętych.

 

Zobacz i kup książkę Święty Jan Bosko - Cuda, wizje, proroctwa

Towarzystwo św. Franciszka Salezego

Towarzystwo Salezjańskie zostało założone w 1859 r. Miało ono pomagać w jego misji związanej z dziećmi. Pierwszym salezjaninem i następcą ks. Bosko był Michał Rua. Towarzystwo istnieje do dziś i pomaga dzieciom w potrzebie, m.in. w szkołach, oratoriach czy domach poprawczych. Do Polski Salezjanie przybyli w roku 1898, a pierwszy taki zakład powstał w Oświęcimiu. Jan Bosko do końca swojego życia pomagał dzieciom, a Towarzystwo Salezjańskie jest jego spuścizną.

Ostatnie lata

Ksiądz Bosko zmarł w roku 1888, w wieku 73 lat. Pozostawił po sobie ogromnie dużą ilość dobra, uratował wielu młodych chłopców od życia w nędzy. Pomoc im uważał za swoją misję. Starał się być bezstronny politycznie, ale za to bardzo aktywny społecznie. Prowadził on prewencyjny system wychowawczy, oparty na miłości, rozumie oraz religii, wykluczający możliwość używania kar cielesnych. Dzieci stały się sensem jego życia. Dziś jest patronem dzieci, uczniów i studentów. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 31 stycznia.