XIII Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej

04-04-2019

Już za dwa tygodnie rozpocznie się Triduum Paschalne. W czasie Wielkiego Postu wielu z nas podejmuje się różnych zadań, które mają nam pomóc w głębokim przeżyciu tego ważnego czasu. Jeżeli odpowiednio wykorzystujemy te 40 dni, to są one dla nas okresem faktycznie różniącym się od pozostałych dni w roku. Warto wykorzystać ten czas w pełni.

Zachęcamy do zwrócenia uwagi na lokalne wydarzenia. Być może w najbliższej okolicy odbywają się inscenizacje Drogi Krzyżowej, dodatkowe rekolekcje czy ciekawe koncerty. Muzyka wielkopostna może pomóc nam w przygotowaniu się do obchodów Wielkiego Tygodnia. 

Już w najbliższą sobotę, 6 kwietnia, w parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kielnie, odbędzie się XIII Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej. Konkurs, początkowo bardziej lokalny, z biegiem lat zyskał na popularności. Obecnie na festiwalu można usłyszeć chóry z całej Polski. W tym roku oprócz, chórów z Trójmiasta, do parafii w Kielnie przyjadą między innymi chóry z Warszawy, Poznania czy Polkowic na Śląsku. W godzinach od 10.30 do 15.30 (z przerwą 12.30-13.30) można posłuchać pieśni wielkopostnych w wykonaniu uczestników konkursu. O godzinie 17.00 rozpoczyna się Msza Święta, natomiast o godzinie 18.00 gala festiwalowa. Wieczór uświetni występ Chóru Politechniki Gdańskiej i laureatów konkursu.

Pełny plan festiwalu można znaleźć na stronie parafii

XIII Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnych może być okazją do przedłużenia rekolekcji, które miały już miejsce w naszych parafiach lub, które odbędą się w najbliższych dniach. Chóralnie wykonane pieśni, które opisują mękę naszego Pana, wprowadzą nas w nastrój Wielkiego Tygodnia. Odpowiednie przeżycie śmierci krzyżowej Chrystusa, wsłuchanie się w słowa i melodię pieśni może również stać się formą modlitwy.