Wspomnienie św. Filomeny - patronki "wszystkiego"

09-08-2021

Święta Filomena była jedną z najbardziej czczonych kobiet w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W Polsce postać ta jest obecnie mało znana, jednak jej kult stale się rozwija. Mówi się o św. Filomenie jako patronce ?wszystkiego?, ponieważ pomoże rozwiązać każdy kłopot, niezależnie czy to problem finansowy, potrzeba wsparcia w napisaniu egzaminu, czy prowadzeniu interesów.

Ponadto, patronuje czasom ostatecznym, szczęśliwym narodzinom dzieci, matkom i dzieciom, zakonnikom, czystości oraz szczęśliwej śmierci. Jeżeli nie wiesz, do którego świętego zwrócić się ze swoim problemem, najlepszym wyborem będzie wszechstronna św. Filomena.

Kult Filomeny

Przez ponad 150 lat Filomena była jedną z najważniejszych świętych. Jej kult rozpoczął się od znaleziska szczątków młodej dziewczyny. Na grobie wyryte były symbole tj. kotwica dwie strzały, włócznia, gałązka palmy i kwiat lilii, symbolizujące kolejno utopienie, męczeństwo, palmę zwycięstwa oraz dziewictwo.

Ponadto, na grobowcu widniał napis ?Pokój Tobie Filomeno?. 10 sierpnia 1805 r. proboszcz parafii w Mugnano przeniósł szczątki dziewczyny do kościoła. W tym czasie odbywały się liczne cuda, między innymi uzdrowienia, powstawały liczne legendy o męczennicy Filomenie, w wyniku których rozpowszechnił się jej kult na całym świecie. Jej święto zniesiono w 1961 roku, jednak kult przetrwał do czasów obecnych i wciąż się rozwija.

Wspomnienie św. Filomeny

Wspomnienie liturgiczne św. Filomeny obchodzono 11 sierpnia do 1961 roku, do momentu, gdy Instrukcja Świętej Kongregacji Obrzędów zażądała wykluczenia jej z kalendarza liturgicznego. Tak też się stało, jednakże mimo to panowała zasada - kto został mistykowany, ten będzie świętym nieodwołalnie.

 

Kup nasze wyjątkowe koszulki z wizerunkiem św. Filomeny!

Legenda o Filomenie

Według legendy Filomena urodziła się w czasach okrutnych prześladowań chrześcijan. Pochodziła z greckiej rodziny, która nie mogła mieć dzieci. Dopiero po przejściu na wiarę chrześcijańską dostała upragnione dziecko - Filomenę. Dziewczyna, będąc jeszcze dzieckiem, złożyła Jezusowi ślub dziewictwa i wierności. Trzynastolatka była piękna, toteż panujący ówczesny cesarz Rzymu Dioklecjan, zechciał ją poślubić. Odmówiła mu, mimo propozycji bogactw i namowom rodziców, w wyniku czego Dioklecjan skazał Filomenę na jednakową karę, jaką wymierzył Poncjusz Piłat Jezusowi.

Dziewczyna przeszła wiele prób, między innymi torturowanie, biczowanie, topienie czy przeszycie strzałami, ale wszystkie rodzaje uśmiercenia okazały się nieskuteczne. Biczowano ją, ale rany się cudownie zasklepiły. Przywiązaną do kotwicy, wrzucono do wód Tybru, z którego uratowali ją aniołowie, wyciągnąwszy na brzeg. Przeszyto strzałami, które nie wyrządziły jej krzywdy. Ostatecznie zmarła śmiercią męczeńska przez ścięcie głowy.

 

Kup ikonę z wizerunkiem św. Filomeny!

Żywy Różaniec

Święta Filomena jest patronką Neapolu oraz Żywego Różańca. Jest to wspólnota osób, której kształt zależy od odmawianej modlitwy różańcowej. Składa się z 20 osób, z których każda odmawia codziennie jedną tajemnicę różańca. Wspólnota modli się zawsze w konkretnej intencji, zmienianej co miesiąc. Święta Filomena wspomaga we wszystkich potrzebach zarówno cielesnych, jak i duchowych, toteż warto pamiętać o tej patronce udzielającej wszelkiej, potrzebnej nam pomocy.