Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - co trzeba o niej wiedzieć?

01-06-2021

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli czym jest Boże Ciało?

Boże Ciało to uroczystość liturgiczna, która jest obchodzona w Kościele katolickim. Celem ceremonii jest uczczenie Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jak się okazuje Boże Ciało zawsze wypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Z kolei w Watykanie, czyli stolicy apostolskiej celebrowana jest w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej. Początki tej uroczystości sięgają XIII wieku, wówczas miała miejsce pierwsza procesja eucharystyczna. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym, co oznacza, że w czasie obchodów wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Historia Bożego Ciała Potoczna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to właśnie Boże Ciało.

Po raz pierwszy było obchodzone w Leodium we wschodniej Belgii, w 1246 roku za przyczyną objawień błogosławionej Julianny z Cornillon. Papież Urban IV ustanowił tę uroczystość bullą ?Transisturus?. Motywem do ustanowienia święta miał być cud, jaki wydarzył się w Bolsenie. Kiedy kapłan podczas Mszy św. łamał zgodnie z rytem konsekrowaną Hostię, która wówczas zaczęła krwawić i spłynęła na korporał.

 

Sprawdź naszą ofertę Monstrancji!

Papież Urban IV, który w tym momencie przebywał w Orvieto, poinformowany o tym wyjątkowym wydarzeniu, zabrał święty korporał, który do dzisiaj znajduje się w relikwiarzu w katedrze w Orvieto. Urban IV poprosił również świętego Tomaszowi z Akwinu o opracowanie tekstów liturgicznych do Mszy świętej i do Liturgii Godzin kapłańskich. W roku 1320 za sprawa biskupa Nankera na synodzie w Krakowie, Boże Ciało zostało zapoczątkowane, gdzie już pod koniec XIV wieku obchodzono je we wszystkich diecezjach.

Jak wygląda procesja Bożego Ciała?

Boże Ciało charakteryzuje wyjątkowa procesja do czterech ołtarzy, na których czytane są wybrane fragmenty Ewangelii związane z Eucharystią. W czasie czytania przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, na końcu zaś jest udzielne uroczyste błogosławienie sakramentalne. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym, co oznacza, że nie uczestniczenie wiernego podczas uroczystej mszy świętej, jest równoważne z grzechem. Natomiast nie ma obowiązku uczestnictwa w procesji ulicami parafii.

Boże Ciało w 2021 roku

Data tego święta nie jest stała, dlatego co roku może wypaść w różnym terminie. Zawsze jednak musi to być czwartek po święcie Trójcy Świętej. W 2021 roku Boże Ciało wypada 3 czerwca, dodatkowo jest to dzień wolny od pracy, dlatego warto poświęcić go na godne przeżycie Święta Chrystusa.