Trzecie przykazanie kościelne

12-04-2019

Trzecie przykazanie kościelne mówi: "Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą". Nie ma w nim mowy o tym, by przystąpić do sakramentu pojednania w okresie Wielkiego Postu. Przyjęło się jednak, że w parafiach, często w okolicach Wielkiego Tygodnia, odbywają się dni ukierunkowane właśnie na ten sakrament. Jedynie w stanie łaski uświęcającej możemy przystąpić do Komunii Świętej. Wtedy bierzemy pełny udział we Mszy Świętej. Przyjmujemy Ciało Chrystusa.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego są najważniejszymi świętami dla chrześcijan. Nie skupiajmy się więc tutaj na samych przykazaniach, a jedynie na korzyściach, które z nich płyną. Nikt z nas nie lubi, kiedy ktoś "mówi mu jak ma żyć". Narasta w nas bunt! Sama spowiedź też nie jest niczym przyjemnym. Przyznajemy się do naszych błędów, wyznajemy grzechy, ale? nie robimy tego żeby spowiednik mógł się dowiedzieć co u nas słychać. Ponownie, nie skupiajmy się na samej konieczności wyznania grzechów, ale raczej na tym co znajduje się na mecie spowiedzi. Na końcu czeka na nas miłosierdzie, nie potępienie!

Każdy ma na pewno swoje ulubione fragmenty Pisma Świętego. Wersety, które najbardziej do niego przemawiają. Ze Stron Pisma Świętego wylewa się na nas ogrom Bożej miłości. W Ewangelii wg św. Jana możemy przeczytać historię o tym, jak Piotr rzuca się do wody, po tym, jak dowiaduje się, że na brzegu czeka na niego i jego towarzyszy Pan Jezus. Rzuca się, nie dopływa spokojnie. Chce jak najszybciej spotkać się z Panem, a przecież nie tak dawno wyparł się Go trzykrotnie. Ale on już wiedział. Zrozumiał, że na końcu drogi czeka miłosierdzie!

Żeby odpowiednio przygotować się do sakramentu Spowiedzi Świętej możemy skorzystać z pomocy wielu książek i broszur, które pojawiły się na rynku wydawniczym. Rekolekcjoniści, księża, osoby świeckie pozbierali swoje doświadczenia i stworzyli drogowskazy, które pomagają wszystkim osobom spragnionym spotkania z Żywym Bogiem.

Zachęcamy do zapoznania się z tytułami na naszej stronie internetowej, które poruszają zagadnienie Spowiedzi Świętej. Jeżeli nie jesteśmy jeszcze w stanie łaski uświęcającej, przygotujmy się do spowiedzi, by z czystym sercem przyjąć Zmartwychwstałego Pana.