Tradycja święcenia pokarmów podczas celebracji Wielkiej Soboty

06-04-2020

Każdego roku w trakcie obchodów Świąt Wielkanocnych wierni tłumnie gromadzą się w swoich parafiach, aby zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego poświęcić w koszyczku pokarmy, które następnie wraz z rodziną spożywają podczas uroczystego wielkanocnego śniadania.

Zwyczaj ten obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich w których dominującą część społeczeństwa stanowią katolicy. Wielkanocne śniadanie rozpoczyna się zazwyczaj od wspólnej modlitwy, po której następuje podzielenie święconego jajka między wszystkich członków rodziny. Jest to podobny zwyczaj do dzielenia się opłatkiem podczas wigilijnej kolacji w Święta Bożego Narodzenia. Każdy element wchodzący w skład koszyczka ze święconką ma swoją symbolikę odnoszącą się do wydarzeń poprzedzających Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

 

Zobacz nasze kolorowanki i książki dla dzieci na Wielkanoc!

 

Baranek, znak Zmartwychwstałego Chrystusa 

Jest to najważniejszy element, bez którego ciężko mówić o kompletnej święconce. Najczęściej umieszcza się go na samym środku koszyczka, w otoczeniu pozostałych produktów. Flaga przymocowana do baranka z napisem ?Alleluja? symbolizuje radość pokonania grzechu oraz zwycięstwa życia nad śmiercią.

Chleb

Jest symbolem Ciała Chrystusa, zwanego przez wierzących pokarmem dla duszy. Przypomina także o dostatku, sytości oraz obfitości. Do święconki najczęściej wkłada się kawałek chleba, który następnie spożywa się podczas wielkanocnego, rodzinnego śniadania.

Jajko

Symbolizuje nowy początek, nowe życie. Odnosi się w mitologii do czterech żywiołów. Skorupka symbolizuje ziemię, błona - powietrze, żółtko - ogień, a białko wodę. Podobnie do baranka, zwiastuje nowe życie. Dzielenie się jajkiem jako nieodłączna tradycja wielkanocnego śniadania służy wzmocnieniu emocjonalnej więzi między wszystkimi członkami rodziny.

Pieprz i sól 

Pieprz w symbolice ma głębokie odniesienie do kultury Żydów. Nawiązuje do gorzkich ziół dodawanych przez nich do sosu, aby przypomnieć o ciężkiej, niewolniczej pracy w Egipcie podczas produkcji cegieł. Sól przypomina natomiast o prostocie życia, a także chroni potrawy przed zepsuciem. Ten powszechny minerał jest symbolem prawdy i oczyszczenia. Przyprawy te wykorzystuje się do dodania smaku innym potrawom znajdującym się w wielkanocnym koszyczku.

Chrzan

Najczęściej święcimy cały jego korzeń. Symbolizuje krzepę oraz siłę i przynosi ludziom zdrowie. Jego zadaniem jest wzmocnienie smaku oraz właściwości pozostałych wielkanocnych potraw.

Wędlina 

Obecnie najczęściej święcimy kiełbasę, symbolizuje dostatek i dobrobyt. Dawniej była oznaką bogactwa ze względu na swoją wysoką cenę, którą nie każdy mógł zapłacić.

Wiara oparta na symbolach

W wielkanocnym koszyczku znajdziemy zarówno pokarmy stałe jak i zwierzęta. Każdy pojedynczy element wchodzący w skład święconki ma inne znaczenie, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość symboli. Zwyczaj ten praktykuje się w Polsce od XIV w. Zgodnie z tradycją, wiklinowy koszyczek przykrywa się białą serwetką, a jego brzegi zdobi gałązkami bukszpanu oraz wiosennymi kwiatami. Zieleń symbolizuje nadzieję na Zmartwychwstanie, co dodatkowo podkreśla radość chrześcijan wynikającą ze Zmartwychwstania Jezusa.