"To nie zakończenie, to dopiero początek"

05-02-2019

Filmy religijne bardzo łatwo mogą zostać zaszufladkowane i trudno jest stworzyć taki film, który zadowoli zarówno w warstwie wizualnej, jak i merytorycznej. Poruszają tematy, które podobno większość osób zna, a już na pewno ma o nich własne wyobrażenia. Temat objawień jest dodatkowo wyjątkowo delikatny, bo nie pochodzi on bezpośrednio z Pisma Świętego. Dlatego forma przekazania treści jest tak bardzo ważna.

W 2013 roku swoja premierę miał film dokumentalny "Mary's Land. Ziemia Maryi" o objawieniach i żywej obecności Matki Bożej na świecie. Część dokumentalna została w tym filmie rozdzielona partiami fabularnymi, które miejscami ocierają się o filmy kategorii B, jednak raczej wywołują one uśmiech niż zniechęcenie. Juan Manuel Cotelo, reżyser filmu, wcielił się również w postać Adwokata Diabła, czyli innymi słowy był tym, który w filmie stricte dokumentalnym rozmawiałby z bohaterami przedstawionymi na ekranie.

Film Cotelo został stworzony na kanwie kryminalnego śledztwa. Mamy tutaj starą, tajną organizację z dużą ilością wyznawców, na której czele stoi tzw. Trójca: Ojciec, Syn i Duch. Jako, że ciężko ich spotkać osobiście maja swojego łącznika z ludźmi, który z kolei nazywany jest Matką. Brzmi znajomo? Postać Adwokata Diabła rozmawia z osobami, które spotkały Maryję lub silnie doświadczyły Jej obecności w swoim życiu. Ogromnym plusem filmu jest właśnie dobór postaci. Słyszymy relację zarówno ludzi wykształconych, dobrze sytuowanych, jak i ludzi z tzw. marginesu społecznego.

Na samym początku istnienia człowieka, zaraz po zerwaniu owocu z drzewa poznania dobra i zła, Szatan obiecał kusić i łamać ludzi po wsze czasy. Wtedy też zaczęła się cicha wojna o każdą duszę i trwa do dnia dzisiejszego. Krótkie wstawki fabularne pokazują miłość Boga do człowieka. Jego nieograniczone miłosierdzie i pragnienie, aby wszyscy ludzie do Niego wrócili.

W dokumencie "Ziemia Maryi" poznajemy biznesmena, człowieka sukcesu, który wśród wielu osób jest znany jako ambasador Boga. Widzimy modelkę, która w świecie luksusu, pieniędzy i zewnętrznego piękna nie mogła odnaleźć pokoju. Cotelo rozmawia również z fizjoterapeutą, który zaraz po pracy rusza na ulicę, by tam docierać z ewangelią do tych, którymi nikt się nie interesuje. Rozmawia z prostytutką, która każdego dnia dziękuje Chrystusowi za bezpieczny powrót do domu. Widzimy postać księdza z Panamy, który otworzył ośrodek dla potrzebujących kobiet. Poznajemy lekarza, który przeprowadził w swoim życiu ogromną ilość aborcji. Słyszymy słowa byłej tancerki z Las Vegas i młodej dziewczyny, które dają świadectwo swojej wiary i cudu, który je spotkał. W końcu, zabierają też głos "widzący", którym ukazuje się Matka Boża w Madjugorie. W małej, nieatrakcyjnej miejscowości, która niczym się nie wyróżnia i dzięki temu właśnie, pozwala pielgrzymującym skupić się na ich wnętrzu.

Tak jak Matka Boża jest głównym tematem filmu, a jej dzieci rozproszone po całym świecie są tytułową ziemią Maryi, tak Madjugorie jest tłem dla całego dokumentu. Nazwa miejsca objawień Maryjnych, które do tej pory jest badane przez Kościół katolicki, co rusz pada z ust, któregoś z bohaterów filmu. Dokument ten jest też więc próbą przybliżenia odbiorcom, do dziś niepotwierdzonych, licznych objawień. To film skierowanych do każdej osoby, która czuła się kiedyś zagubiona czy przegrana. Do nas wszystkich, do których w trudnych chwilach Maryja zwraca się słowami, które usłyszał od niej jeden z bohaterów dokumentu: "Dziecko, już wystarczy. Jesteś gotowy wrócić do domu"?