Święty od rzeczy zagubionych

02-07-2019

Prawdopodobnie większość z nas, a może wszyscy, usłyszeliśmy kiedyś, że jeśli nie możemy czegoś znaleźć, to powinniśmy się pomodlić do Świętego Antoniego. Tymczasem ten "codzienny" święty ma nam do zaoferowania znacznie więcej. Św. Antoni, duchowy syn św. Franciszka, ma w swojej opiece nie tylko zagubione osoby i rzeczy .

A skąd w ogóle pomysł, by łączyć św. Antoniego z takim zadaniem? Otóż istnieje legenda, która mówi, że święty nie mógł odnaleźć swojego psałterza, w którym zapisywał również swoje notatki. Kiedy zaczął się modlić w jego znalezieniu, osoba, która ukradła psałterz odczuła silne wyrzuty sumienia i sama zwróciła go właścicielowi.

W ubiegłym miesiącu, 13 czerwca, obchodziliśmy w Kościele katolickim wspomnienie św. Antoniego. O tym, że jest postacią wyjątkowo wie każdy, kto miał okazję poznać jego historię. Co ważne, jego patronat nad tym co zagubione obejmuje również najcenniejsze wartości. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie do św. Antoniego powinniśmy kierować nasze wezwania, kiedy zagubimy wiarę, sens życia, miłość i nadzieję. Wartości tym bardziej potrzebne w dzisiejszych czasach, kiedy spora część osób uznaje je, niestety, za zbędne. Utrata wiary i nadziei jest tym co niszczy człowieka od środka. Człowiek zagubiony, to człowiek narażony na większą ilość pokus. Dlatego tak ważne jest, by mieć świadomość, że istnieje święty, który szczególnie chętnie przyjmie nasze wezwania. Kiedy w natłoku pracy, wrażeń, biegania z jednego miejsca do drugiego, poczujemy, że czegoś, Kogoś w tym wszystkim brakuje, przypomnijmy sobie o świętym z Padwy.

Św. Antoni za życia otrzymał wiele łask bożych i moc cudotwórczą. Jego dar uzdrawiania i bilokacji sprawił, że zjednywał sobie ludzi, gdziekolwiek się pojawił, a co za tym idzie, doprowadzał do ich nawrócenia. Również w swoim zamiłowaniu do Pisma Świętego staje się dla nas wzorem do naśladowania. Ile razy zdarza się nam narzekać na brak "łączności" z Bogiem, tymczasem każdego dnia mamy możliwość obcowania ze Słowem, które nam pozostawił. Św. Antoni miał tego pełną świadomość i dlatego tak gorliwie oddawał się lekturze Pisma Świętego.

 

Osoby zainteresowane modlitwami do św. Antoniego i jego biografią zapraszamy na naszą stronę internetową. Znajdują się tam również figury św. Antoniego oraz ikony i medaliki z jego wizerunkiem.