Święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

12-11-2020

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny jest świętem mniej popularnym w porównaniu do wielu  innych świąt maryjnych obchodzonych w Polsce.

Kalendarzowo w tradycji katolickiej jest ono obchodzone 21 listopada i jest to data niezmienna. Wielu z katolików mało wie na temat tego święta, jego historii i tradycji. Nie jest to także święto obchodzone szczególnymi obrzędami, jak w przypadku innych świąt kościelnych. Jest ono jednak bardzo ważne z punktu widzenia chrześcijan. Warto przyjrzeć się bliżej temu jak wygląda Święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i skąd wzięły się jego początki.

Zobacz i kup nasz bestseller - ikonę bizantyjską Maryi!

 

Skąd się wywodzi Święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny?

Święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny ma swoje podłoże w tradycji żydowskiej. Zgodnie ze starotestamentowym zwyczajem Żydzi, zanim ich dziecko ukończyło piąty rok życia, zabierali swe dziecko do jerozolimskiej świątyni i oddawali kapłanowi, by ofiarował je Panu.

Ten rytuał swoją wymową bardzo przypominał ustanowiony w późniejszym okresie obrządek chrztu świętego. Rodzice Matki Bożej - św. Anna i św. Joachim zrobili podobnie i również ofiarowali Maryję Panu. Stało się to prawdopodobnie wtedy, gdy Maryja miała trzy lata. Ten gest i zwyczaj miał dla nich szczególne znaczenie, ponieważ ich córka była długo wyczekiwanym i wymodlonym dzieckiem.

Dlaczego Maryja została ofiarowana Bogu?

Jak przekazuje tradycja, rodzice Maryi przez wiele lat nie mogli mieć dzieci. Św. Anna nie traciła jednak nadziei i wierzyła, że Bóg wysłucha jej próśb i obdarzy dzieckiem. Złożyła więc obietnice Bogu, że jeśli doczeka się potomstwa, to odda je w służbę Najwyższemu. Jak wiemy, jej modlitwy zostały wysłuchane. Św. Anna urodziła dziecko i nadała mu imię Maryja. Długo wyczekiwane i wymodlone dziecko oddała na służbę Bogu zgodnie ze swoją obietnicą.

 

Kliknij i zobacz figurę Maryi Klęczącej!

Jak wyglądało ofiarowanie?

Maryja została ofiarowana przez swoich rodziców, czyli św. Annę i św. Joachima. Jak głosi Pismo Święte, udali się oni do świątyni, gdy Maryja miała trzy lata. Kapłanem, który dokonał obrzędu ofiarowania był św. Zachariasz. Św. Zachariasz jest również kojarzony z Ewangelii jako ojciec św. Jana Chrzciciela. Niektóre pisma wczesnochrześcijańskie głoszą, że Maryja mogła pozostać w świątyni przez kolejne dwanaście lat życia.

Jak wyglądają obchody dziś?

W Kościele katolickim wspomnienie Ofiarowania NMP jest świętem patronalnym Sióstr Prezentek, a także dniem szczególnej pamięci o mniszkach klauzurowych. Z okazji tego święta społeczność Kościoła na całym świecie pamięta o mniszkach klauzurowych, które wybrały życie całkowicie skupione na kontemplacji i utrzymują się z tego, czego dostarczy im Opatrzność, posługująca się hojnością wiernych.

Nie jest to święto bardzo popularne w polskim Kościele. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż to inne znane święta maryjne są bardziej popularne w naszym kraju. W większości przypadków to maj jest miesiącem, w którym odbywają się nabożeństwa poświęcone ku czci Maryi. Dlatego też większość ludzi nie kojarzy listopada, jako miesiąca, w którym obchodzone jest święto poświęcone Najświętszej Maryi Panny.