Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

03-09-2020

Obchody 8 września

Święta maryjne są obchodzone na całym świecie przez wyznawców religii chrześcijańskich oraz tych, którzy z kultury chrześcijańskiej czerpią pełnymi garściami. Warto zaznaczyć, że święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z nielicznych dni, w których tradycja katolicka upamiętnia narodziny świętego lub świętej, a nie, jak to jest zazwyczaj, dzień jego lub jej śmierci. Fakt ten sprawia, że święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest uważane za jedno z najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym.

Najstarsze podanie wspominające obchody święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pochodzi z hymnu, napisanego w VI w n.e., kiedy to kult Matki Bożej uległ znacznej intensyfikacji, szczególnie na terenach dzisiejszej Syrii. Zwyczajowo obchody święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wyznaczone są na 8 września. Wtedy to wierzący zbierają się w świątyniach, by wspólnie uczestniczyć w mszy.

Duże znaczenie, jakie przywiązywane jest do omawianego dnia, sprzyjało powstawaniu indywidualnych zwyczajów związanych z regionem, w którym święto było obchodzone. Tak też we Francji ludzie parający się winnictwem i uprawą winogrona, przyjęli za zwyczaj przynoszenie do kościołów zebranych tego dnia winogron, w celu zapewnienia sobie pomyślnych zbiorów. Częścią obchodów święta jest również wystawna kolacja, kończąca ten dzień.

 

Kup figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem!

 

W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny było znane niegdyś pod nazwą Matki Boskiej Siewnej. Rolnicy i osoby pracujące w gospodarstwach przynosiły ze sobą ziarna do miejsc kultu, by poprzez poświęcenie ich przez kapłana, zapewnić sobie urodzaj i bogate zbiory. Nie można powiedzieć, że tradycja ta odeszła w zapomnienie, ponieważ w niektórych częściach naszego kraju jest wciąż żywa, a symboliczne poświęcenie ziaren nadal przyjmuje się za początek jesiennego siewu.

Tradycja w kulturze chrześcijańskiej

Wywodząca się z VI wieku naszej ery tradycja obchodów święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na przestrzeni wieków stała się inspiracją dla wielu artystów oraz osób zajmujących się sztuką sakralną. Temu trendowi zawdzięczamy dziś obszerną kolekcję ikon i obrazów, nawiązujących swoją tematyką do omawianego święta. Tak też powstało kilka nurtów, które - zależnie od okresu - przedstawiają Maryję w odmienny sposób.

Kup obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy!

 

W sztuce średniowiecznej obrazy najczęściej ukazywały Maryję jako pochodzącą z bogatego domu. Innym przykładem sztuki, dla której inspiracją było święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest pochodząca z końca XVIII wieku rzeźba woskowa, przedstawiająca Maryję w okresie dziecięcym. Podobne dzieła pochodzą również z terenów dawnych kolonii hiszpańskich, takich jak Meksyk czy Gwatemala.

Duże znaczenie święta 8 września sprawiło, że kanon kulturowy tradycji chrześcijańskiej uległ znacznemu rozszerzeniu. Dzięki temu dzieła powstałe w inspiracji świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wzbogaciły nie tylko znakomitą kolekcję sztuki sakralnej, ale też stały się ważną częścią dziedzictwa kulturowego.