Kiedy dotrzemy do celu i na chwilę się zatrzymamy, pierwszym co poczujemy będzie ciepłe powietrze Bliskiego Wschodu. Inna wilgoć powietrza i inne zapachy towarzyszą nam od pierwszych kroków, jakie postawimy w tym kraju. W ziemi niezwykłej, bo takiej, po której niegdyś przechadzał się Pan Jezus ze swoimi uczniami. Ziemi Matki Bożej. To wszystko sprawia, że nasza wiara wydaje się tam bardziej namacalna.
Znajdujemy się w północnej części Ziemi Świętej, nad Morzem Śródziemnym. Pasmo Górskie Karmel, miasto Hajfa. To tutaj w XIII wieku powstał Zakon karmelitański czyli Zakon Matki Bożej z Góry Karmel. Pustelnicy, którzy pojawili się w okolicy głównie za sprawą wypraw krzyżowych, obrali sobie Matkę Bożą za patronkę. Z Górą Karmel wiąże się proroctwo wygłoszone przez Eliasza. Obłok, który zobaczył na zboczach góry, był zapowiedzią Najświętszej Maryi Panny. Tak, jak chmura po suszy przynosi deszcz, tak Maryja przyniosła światu Zbawiciela, który użyźnia serca ludzi.
Święto Matki Bożej z Góry Karmel, częściej zwane świętem Matki Bożej Szkaplerznej obchodzimy w Kościele katolickim 16 lipca.
O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi!
Orędowniczko szkaplerza Św., Matko Boga!
Oto ja, Twoje dziecko,
wznoszę do Ciebie błagalne ręce i z głębi serca wołam do Ciebie:
Królowo szkaplerza Św.,
ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.
Szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel swoją historią sięga do nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku. Wtedy to Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stockowi i ofiarowała mu właśnie szkaplerz. Obiecał mu, że kto umrze ze szkaplerzem na szyi, nie zazna ognia piekielnego. Oficjalnie nabożeństwo szkaplerzne do Matki Bożej z Góry Karmel, zostało ustanowione przez Kościół katolicki dopiero w XVI wieku.
Jakie obowiązki i obietnice związane są z noszeniem szkaplerza?
Tylko kapłan do tego upoważniony może podczas obrzędu nakładać na wiernych szkaplerz. Konkretny rodzaj szkaplerza przyjmujemy tylko jeden raz w życiu. Jeżeli ktoś zagubił się w życiu i z różnych powodów przestał wypełniać obowiązki wynikające z przynależności do wspólnoty szkaplerza, nie musi kolejny raz przechodzić obrzędu jego nałożenia. Jeżeli pierwszy, nałożony szkaplerz się zniszczy lub zgubi, można nosić kolejny, bez konieczności święcenia go. Szkaplerz płócienny możemy zastąpić metalowym. Wszystkie osoby, które pobożnie noszą szkaplerz są złączone duchowo z Zakonem karmelitańskim.
Do obowiązków związanych z przystąpieniem do szkaplerza należy naśladowanie cnót Najświętszej Maryi Panny oraz oddawanie Jej czci. Zobowiązanie się do noszenia szkaplerza przez cały czas, niezależnie od pory dnia, a także odmawianie jednej z modlitw maryjnych ustalonych w dniu przyjęcia do Szkaplerza. Jak wszyscy chrześcijanie, czciciele Maryi, zobowiązani są do czynienia dobra.
Matka Boża obiecała wszystkim osobom pobożnie noszącym szkaplerz Swoją opiekę w życiu oraz pomoc w godzinie śmierci. Zapewniła, że wszystkie osoby, które zachowają czystość zgodnie ze swoim stanem unikną ognia piekielnego i w pierwszą sobotę po śmierci zostaną wybawione.
W podanej zakładce można znaleźć szkaplerze oraz modlitewniki z modlitwami do Matki Bożej Szkaplerznej.