"Światło na oświecenie pogan"

01-02-2019

Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy 40 dni po Bożym Narodzeniu, czyli 2 lutego. W tym dniu wspominamy ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. Dzień, w którym rodzice przynieśli małego Jezusa do Świątyni Jerozolimskiej i spotkali w niej starca Symeona. To on pierwszy wyznał wiarę w Chrystusa i powiązał Go ze światłością:

 

Teraz, o Władco, zgodnie z Twoim słowem
pozwalasz swemu słudze odejść w pokoju.
Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
które przygotowałeś wszystkim narodom:
światło na oświecenie pogan
i chwałę ludu Twego, Izraela.

 

Święto Ofiarowania Pańskiego popularnie nazywamy też świętem Matki Bożej Gromnicznej z uwagi na świecę gromniczną, z którą wierni przychodzą w tym dniu do kościoła.

Nazwa świecy nawiązuje do gromu inaczej pioruna. Zwyczaj jej święcenia sięga IX wieku. Świeca gromniczna, jak i inne świece związane z liturgią kościoła, ma symbolizować prawdę o tym, że Chrystus jest światłością świata. Przez wieki wierni zabierali poświęconą gromnicę do domu, by móc ją zapalić w czasie burzy. Za wstawiennictwem Matki Bożej Gromnicznej poświęcona świeca miała zapewnić bezpieczeństwo całego domostwa.

Dzisiaj, kiedy mówimy o gromnicy możemy mieć na myśli dwie różne świece. Po pierwsze, gromnica to duża świeca, która towarzyszy wiernym w trakcie ich najważniejszych wydarzeń religijnych. Od chrztu- chwili przyjęcia do wspólnoty Kościoła, do momentu śmierci- ostatniej ziemskiej wędrówki. Po drugie, jest to wspomniana wcześniej świeca, która przypomina o opiece Matki Bożej. Ta, używana przez cały rok w trudnych chwilach wypala się, stąd każdego roku święci się nową gromnicę. Z powodu mylenia obu rodzajów i znaczeń tych świec, dzisiaj możemy się spotkać z twierdzeniem, że każdy powinien mieć tylko jedną świecę gromniczną w życiu, a co za tym idzie z niezrozumieniem odnośnie do konieczności święcenia jej każdego roku.

My zachęcamy do poświęcenia świecy gromnicznej, by faktycznie, w ciężkich chwilach mogła nam przypominać o Opatrzności Bożej. Byśmy mogli zapalać ją za każdym razem, kiedy polecamy swoje problemy Matce Bożej.

W naszej ofercie można znaleźć dwa rodzaje klasycznych gromnic:
dużą https://hurtpawel.pl/gromnica-torebkowa-duza.html
i mniejszą https://hurtpawel.pl/gromnica-torebkowa-gro010.html

Zachęcamy do zapoznania się z nowościami, które regularnie pojawiają się na naszej stronie.