Rok szkolny

03-09-2019

Dzisiejszego ranka w kalendarzu zerwaliśmy drugą kartkę września. Naszym oczom ukazała się cyfra trzy, która w tym roku zapowiada pierwszy dzień zajęć nowego roku szkolnego. O tej porze dnia pierwszy dzwonek i pierwsze lekcje uczniowie mają już za sobą. Na korytarzach odbywają się głośne rozmowy o minionych wakacjach, a w niektórych głowach nieśmiało kiełkują plany na najbliższą przyszłość. Systematyczna nauka to klucz do sukcesu. Zachęcamy również, by uśmiechnąć się do swoich patronów. Oczywiście pomocni okażą się tutaj święci, których imiona otrzymaliśmy na Chrzcie Świętym i bierzmowaniu. My z kolei przypominamy o świętych, którzy szczególną opieką otaczają uczniów, studentów i nauczycieli. Jako że w niebie panuje spory ruch, nie sposób wymienić wszystkich, skupimy się więc dzisiaj na postaci jednej świętej. A zainteresowanym krótkimi życiorysami świętych i modlitwami za ich wstawiennictwem polecamy serię Skuteczni Święci.

Święta Katarzyna Aleksandryjska pochodzi z pierwszych wieków stąd znamy mało faktów na temat jej życia. Większość informacji na jej temat pochodzi raczej z legend. Urodziła się w jednej z rodzin królewskich dlatego wyjątkowo dbano o jej wykształcenie pomimo tego, że była kobietą. Jednym z jej nauczycieli miał być chrześcijanin, który pokazał jej Chrystusa, co z kolei zaowocowało przyjęciem przez św. Katarzynę Chrztu Świętego. Młoda dziewczyna postanowiła odrzucić wszystkich adoratorów i ślubować czystość i wierność Bogu. Znana jest historia jej snu, w którym Pan Jezus w obecności Maryi nałożył jej na palec pierścionek zaręczynowy, który stał się symbolem jej mistycznych zaślubin z Panem. W ciężkich czasach prześladowań chrześcijan również św. Katarzyna dała piękne świadectwo swojej wiary. Jako dziewczyna słynąca z mądrości to za sprawa wielkich uczonych miała zostać przekonana do odstąpienia od wiary. Jednak żadne rozumowe argumenty nie przyćmiły jej przekonań i uczyć, przeciwnie, dzięki jej słowom wielcy mędrcy sami się nawrócili. Za swoją miłość do Chrystusa została ścięta mieczem. Jej ciało w cudowny sposób zostało przeniesione do klasztoru na górze Synaj, gdzie do dzisiejszego dnia znajdują się relikwie św. Katarzyny.
Dzięki swojemu umiłowaniu do nauki i wielkiej mądrości Świętą Katarzynę Aleksandryjską uważa się m.in. za patronkę uczniów i studentów.

Wszystkim uczniom życzymy błogosławionego roku szkolnego bogatego w wiedzę, nowe doświadczenia i przyjaźnie.

Przypominamy, że w naszej hurtowni dostępne są podręczniki i ćwiczenia do religii, a także podręczniki metodyczne i pomoce dydaktyczne dla katechetów.