Przyjaciel, kto go znalazł - skarb znalazł

07-06-2019

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję.

Przyjaźń zdaje się być zjawiskiem powszechnym. W istocie jednak wielu z nas, być może pod wpływem kultury amerykańskiej, co drugą osobę w swoim towarzystwie określa mianem przyjaciela. Tych ważniejszych nazywa zaś najbliższymi przyjaciółmi, zapominając przy tym o istnieniu takich słów, jak kolega czy znajomy.

Kim więc jest przyjaciel? Znalezienie wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie może przysporzyć wielu trudności, bo każdy z nas ma swoje wyobrażenie na temat przyjaźni. Przyjmuje się jednak, że przyjaciel to osoba, do której mamy pełne zaufanie, ktoś kto zna nasze mocne strony, ale też słabe i w pełni nas akceptuje. Przyjaciel to osoba wymagająca, która potrafi nas upomnieć, kiedy jest taka potrzeba, ale też jest pierwsza, która nas pociesza i nam pomaga. Przyjaciel to najbliższa nam osoba z wyboru, z którą mogą, ale przeważnie nie łączą nas więzi krwi. I ten wybór jest najistotniejszy. Świadomie wchodzimy w relację. Angażujemy się i oczekujemy zaangażowania od drugiej osoby.

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, obchodzimy Dzień Przyjaciela. Święto nietypowe, a przecież warte uwagi. Nie każdy ma szczęście spotkać w swoim życiu tak wyjątkową osobę, dlatego tym bardziej powinniśmy doceniać naszych przyjaciół. W miarę możliwości spędzić z nimi ten dzień lub pamiętać o życzeniach dla nich.

Ale w Dniu Przyjaciela powinniśmy też pamiętać o jeszcze jednej Osobie...

Najbliższa niedziela to również ważne święto kościele ? Zesłanie Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. To wydarzenie przyjęło się uważać za początek Kościoła. Duch Święty przelał swoje dary na apostołów, którzy znajdowali się w wieczerniku. Oprócz darów języków otrzymali również liczne charyzmaty, które od tamtej pory miały im pomagać w głoszeniu i szerzeniu Królestwa Bożego. To zadanie jest warunkiem obietnicy, którą otrzymaliśmy od Pana. Obietnicy, która pozwala nam nazywać się przyjaciółmi Jezusa, jeśli tylko będziemy wypełniać Jego przykazania, jeżeli będziemy żyć zgodnie z Jego nauczaniem.

Uczymy się, by poszerzać swoje kwalifikacje. Ciężko pracujemy by zdobywać nowe tytuły i móc dopisać przed nazwiskiem dodatkowych kilka liter. Umocnieni darami Ducha Świętego zawalczmy już teraz o ten najważniejszy tytuł, tytuł przyjaciela Jezusa Chrystusa.

 

Ikonę, która znajduje się na zdjęciu można znaleźć tutaj.