Patroni Europy - Św. Cyryl i Metody

09-02-2021

W ostatni dzień grudnia 1980 roku Ojciec Święty Jan Paweł II w liście apostolskim ?Egregiae virtutis? ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy, razem ze Świętym Benedyktem. Ta decyzja bardzo mocno wpisuje się w ruch ekumeniczny, który promował i bardzo pielęgnował papież Polak.

Święci bracia prowadzili misję chrystianizacji głównie na ziemiach zamieszkanych przez Słowian. Ich działalność okazała się niezwykle ważna dla tych ludów, ponieważ promowało piśmiennictwo. Poczynania świętego Cyryla i Metodego są stawiane za wzór misji, które są wolne od jakikolwiek uprzedzeń rasowych, narodowych czy etnicznych i odwołując się tylko do naturalnych uczuć ludzkiego serca.

Utalentowani bracia

Cyryl i Metody to bracia, którzy urodzili się w Tesalonikach, a pochodzili z biednej i pobożnej rodziny. Badacze ciągle spierają się w sprawie ich narodowości, a więc nie wiemy na pewno czy byli rodowitymi Grekami czy też mieli słowiańskie korzenie. Dzięki wysokiemu stanowisku wojskowemu ich ojca mieli zapewnione bardzo dobre wykształcenie. Z dwójki braci to właśnie Cyryl wykazywał się szczególną zdolnością do nauki. W Konstantynopolu podjął się studiów, gdzie zdobywał wiedzę w zakresie geometrii, muzyki, retoryki, literatury, astronomii, filozofii i dialektyki. Poza tym znał wiele języków: grecki, słowiański, hebrajski, syryjski, samarytański, arabski, turecki i łacinę.

 

Zobacz ofertę naszych relikwiarzy!

Po zakończeniu nauki namaszczono go na kapłana i objął stanowisko profesora filozofii na uniwersytecie w Konstantynopolu. Za to jego brat Metody od początku wykazywał się zdolnościami prawniczymi i postanowił wstąpić na drogę kariery urzędniczej. Będąc młodym człowiekiem zaczął zarządzać jednym ze słowiańskich prowincji. Po czasie jednak zrezygnował z urzędu i wstąpił do klasztoru w Bitynii, gdzie następnie został przełożonym. Należy odnotować, że około 855 roku dołączył do niego jego młodszy brat Cyryl.

Misje Cyryla i Metodego

Bracia większość swojego dorosłego życia poświęcili na chrystianizację i rozwiązywanie sporów religijnych. Ich misję na Krymie czy na Morawach zostawiły swoje piętno nawet po dziś dzień. Dzięki ich pracy powstała cyrylica, którą do dzisiaj możemy oglądać w krajach wschodnioeuropejskich oraz południowosłowiańskich. Niestety konsekwencją ich działań często były prześladowania.

Europejscy apostołowie

?Cyryl i Metody prowadzili swoją misyjną posługę w jedności zarówno z Kościołem Konstantynopola, jak i ze Stolicą Następcy Piotra, dając w ten sposób świadectwo jedności Kościoła, który w tamtej epoce nie był jeszcze rozdarty przez podział na część wschodnią i zachodnią? - takimi słowami pisał o braciach Jan Paweł II. Ten święty duet uważany jest za apostołów Słowian, w końcu to ich językiem nadal posługuje się miliony wiernych. Bez dwóch zdań są świetnym symbolem ekumenizmu i dialogu międzykulturowego. Cyryl i Metody pokazali jedność w wierze, która pozwala zachować różnice narodowe i własną tożsamość. Ich wspomnienie obchodzimy 14 lutego.