Obchody Świąt Wielkanocnych w Polsce

01-04-2021

Wielkanoc jest jednym ze świąt obchodzonych w Polsce od średniowiecza. Szczególne znaczenie ma dla nas chrześcijan, gdyż zwiastuje zmartwychwstanie Jezusa. W tym roku Święta Wielkanocne przypadają na 4 kwietnia. Polacy coraz częściej przygotowują się na to święto z wyprzedzeniem, kupując stroiki wielkanocne oraz robiąc, tzw. wiosenne porządki w swoich domach i mieszkaniach. Nie zapominajmy jednak o wewnętrznym przeżywaniu tego okresu. Skupieniu się na modlitwie i wyciszeniu. Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami i zwyczajami. Czy aby na pewno znasz ich właściwą symbolikę? Przekonaj się o tym.

Niedziela Palmowa

W polskiej tradycji udajemy się do kościoła w Niedzielę Palmową ze zrobionymi własnoręcznie, bądź kupionymi wcześniej palmami, aby poświęcić je, a następnie zanieść do swoich domów, by przynosiły pomyślność wszystkim domownikom. Święto jest początkiem rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia.

Czytane w Kościele słowo Boże wspomina wjazd na osiołku Pana Jezusa do Jerozolimy oraz zostaje wyczytana proklamacja opisu Męki Pańskiej. Po przeczytaniu tych słów zgromadzeni klękają i następuje chwila refleksji. To bardzo ważny moment i duchowe przeżycie dla każdego z nas.

Zaczynamy okres, w którym w szczególności warto sięgnąć po Pismo Święte i przeczytać ponownie ten fragment, aby jeszcze silniej móc przeżywać ten moment, razem z Panem Jezusem. To doskonały czas, aby zastanowić się nad swoim postępowaniem oraz wyciszyć się przed nadchodzącym smutnym i bolesnym dniem śmierci Pańskiej.

 

Kup najnowszą książkę o. Szustaka Rodzinne pole minowe

Triduum Paschalne

Obchody Triduum Paschalnego rozpoczynają się od Wielkiego Czwartku wieczorną mszą świętą. W ten dzień znikają wszelkie obiekty z ołtarza, a bicie dzwonów ustaje. To ważny dzień wspominający przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Obchodzony jako pamiątka ustanowienia jednego z najważniejszych sakramentów - Eucharystii. Również według najstarszych obrzędów, następuję obmycie nóg dwunastom mężczyznom przez kapłana, co symbolizuje Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus obmył nogi swoim uczniom.

Po przyjęciu komunii świętej, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy. Oznacza to uwięzienie Chrystusa w noc przed Jego męką. Kolejno, w Wielki Piątek w dzień śmierci Chrystusa odbywają się Drogi Krzyżowe. Wierni skupiają się na modlitwie i wyciszeniu. Obowiązuje post ścisły- jeden posiłek do syta oraz dwa lekkie. W tym dniu nie ma mszy świętej. Następuje adoracja krzyża, który osłonięty jest fioletowym materiałem. Krzyż zostaje odsłonięty a zgromadzeni klękają. W większości kościołach adoracja trwa całą noc.

Warto skupić się zatem na wewnętrznym przeżywaniu i zrobieniu rachunku sumienia z dotychczasowego życia i postępowania. Zastanówmy się, co można zrobić, aby móc żyć jeszcze bliżej w miłości z Bogiem i bliźnimi.

W Wielką Sobotę oprócz święcenia pokarmów, również święci się wodę i ogień. W kościołach rozbrzmiewa wesoła nowina a o północy również zaczynają bić dzwony. Wreszcie dochodzi do Wielkiej Niedzieli inaczej zwanej Wielkanocą czy Zmartwychwstaniem Pańskim.

Zdecydowanie jest to jeden z najważniejszy dni w roku każdego chrześcijanina. Odprawia się mszę świętą w bardzo wczesnych godzinach nazywaną rezurekcją co z języka łacińskiego oznacza zmartwychwstanie.

 

Zobacz w naszym sklepie Wizerunek Jezusa w koronie cierniowej

 

Święcenie pokarmów, ognia i wody

Kolejnym ważnym zwyczajem jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. W polskich domach koszyki są przygotowywane ze szczególną dbałością, najczęściej dzień wcześniej lub z samego rana. W środku nie może zabraknąć jajek, chleba, różnego rodzaju wędlin, kiełbas, baranka wielkanocnego, soli, masła oraz kawałka chrzanu.

Produkty te spożywa się na drugi dzień na uroczystym śniadaniu w gronie rodziny, kosztując po kawałku każdej z poświęconych potraw. Co ważne w Wielką Sobotę obchodzi się Wigilię Paschalną, kiedy to według tradycji święci się poza pokarmami, ogień i wodę. Oznacza to nowy początek człowieka oraz całej wspólnoty.