Miesiąc modlitwy różańcowej

27-09-2019

Z nowym tygodniem powitaliśmy również nową porę roku. Jesień czuć zwłaszcza o poranku oraz pod wieczór, kiedy sięgamy już po cieplejsze okrycia. Jesień to oczywiście kolorowe liście. Spadające liście to listopad, a listopad to dla większości Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki. Jednak zanim ruszymy szturmem na groby naszych bliskich, zatrzymajmy się i z uwagą przeżyjmy ten wyjątkowy miesiąc, jakim jest październik. Już we wtorek rozpoczniemy miesiąc różańca, miesiąc nabożeństw październikowych.

Z różańcem w dłoniach idziemy wraz, zaśpiewać Maryi tę pieśń
Gdy jesień polska złotem lśni, wieczorem do świątyń warto iść...

Maryja, Matka Boża, tak ukochana przez Polskę wielokrotnie przekazywała światu, by ten modlił się modlitwą różańcową. Dzisiaj może się to okazać dużym wyzwaniem. Kiedy cały czas narzekamy na brak czasu, poświęcenie chwili na zmówienie pełnego różańca wydaje się czasami wielkim wyczynem. A przecież nie mamy tylko "odklepać" kilku zdrowasiek. Różaniec to moment skupienia. To chwila dla Boga, Maryi i dla nas samych.

Aby odpowiednio zrozumieć i przemodlić poszczególne tajemnice różańca ważne są rozważania jakim poddamy się w czasie modlitwy. Możemy sami z głębi serca rozpatrywać poszczególne sceny z życia Matki Bożej i Pana Jezusa. Możemy się posiłkować Pismem Świętym lub też możemy sięgnąć po gotowe rozważania. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzi wiele osób duchownych i świeckich.

Różaniec dla dzieci to ciekawa propozycja dla dzieci, które potrafią już same czytać lub dla rodziców i katechetów, którzy wspólnie z najmłodszymi chcą przeżywać tajemnice różańcowe. Przy pomocy rymowanego wiersza autorka przekazuje czytelnikom najważniejsze prawdy. Przybliża omawiane wydarzenia, ale też pokazuje jak na co dzień korzystamy z owoców tych wydarzeń.

Księdza Jana Twardowskiego przyzwyczailiśmy się łączyć ze słowami Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą, warto jednak poznać również jego inne wyjątkowe teksty. Czy to utwory wierszowane, czy pisane prozą po przeczytaniu zostają w naszych głowach na długo. Życie jak różaniec to propozycja rozważań różańcowych, po które, jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji, warto sięgnąć szczególnie w październiku.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą zakładką stworzoną z myślą o nabożeństwach październikowych. W niej znajdziemy również inne rozważania, które pomogą nam lepiej przeżyć nadchodzący miesiąc.