Matka Boska Nieustającej Pomocy

08-06-2021

Święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy - dzień miłości oraz opieki

Tegoroczna niedziela 27 czerwca jest dniem dedykowanym dla wszystkich osób, które pragną poczuć bliskość oraz wsparcie. Obchodzone jest wtedy święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jako patronka osób będących w potrzebie, zbliża się do swoich wiernych niosąc troskę oraz miłość.

Madonna miracolosissima, czyli święto z legendą

Święto jest ściśle połączone z popularną ikoną Matki Bożej, która została namalowana na początku średniowiecza. Historii na temat źródła powstawania obrazu jest wiele, aczkolwiek jedna z legend uczyniła go jednym z najpopularniejszych utworów sztuki religijnej. Mowa tutaj o znanej pogłosce świadczącej o tym, że zamożnego kupca oraz jego załogę, uratowała modlitwa do tego malunku.

Chcąc przewieźć ilustrację do Europy, należało przepłynąć przez bezmiar morza, na którym często pojawiały się sztormy, tak też było tamtym razem. Kupiec oraz jego brygada trafili na niebezpieczną nawałnicę, która reaktywowała wysokie fale. Przerażony handlarz wyjął obraz i rozkazał odmówienie wspólnej koronki do wizerunku Maryi. Ocalona została cała obsada statku, a po dotarciu do Wiecznego Miasta, ikona została wywieszona w kościele Świętego Mateusza. Historia szybko się rozpowszechniła i już w roku 1503 obraz znany jako Madonna miracolosissima był czczony przez setki osób.

Całokształt wydarzeń doprowadził do kultywacji dzieła (prawdopodobnie) mnicha S. Lazzaro, a 23 czerwca 1867 roku, za zgodą Piusa IX, dziekan Kapituły Watykańskiej ukoronował oficjalnie obraz. W tamtym okresie czasu zaczęło powstawać wiele kopii ilustracji, w dzisiejszych czasach również można zakupić ikonę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Mogą ją Państwo znaleźć w naszym sklepie internetowym.

Kopia jest malowana ręcznie na drewnianej desce, niczym autentyk z IX wieku. Obecnie, oryginał znajduje się w kościele Redemptorystów pw. św. Alfonsa w Rzymie.

Kup figurę Matki Bożej!

 

Jak wygląda obraz?

Ikona zawiera czerwone oznaczenia, które potwierdzają fakt, że znajduje się na niej postać Matki Boskiej, a wraz z nią inni święci. Na niemalże złocistym tle, w epicentrum obrazu znajduje się Dziewica Maryja, która trzyma po prawej stronie Dzieciątko Jezus, zaś w tle można zauważyć dwóch Archaniołów. Zarówno Jezus, jak i Aniołowie są namalowani w jasnych, ciepłych barwach w odcieni żółci, pomarańczu oraz zieleni. Postacią kontrastową, która od razu zwraca uwagę odbiorcy jest Maryja, która została przedstawiona w wyrazistym i mocnym połączeniu kolorów granatu oraz czerwieni.

Elementy Jej szaty współgrają z całością dzięki dodatkom bursztynowego odcienia, aczkolwiek za sprawą ciężkiego atramentowego koloru, Matka Boska zdaje się wyrażać smutek i troskę całą swoją postawą. Jej oczy nostalgicznie spoglądają w stronę widza, przenosząc swoim spojrzeniem melancholię i cichą, nieopisaną udrękę. Po prawej stronie obrazu znajduje się Gabriel, który niesie krzyż i gwoździe, a po lewej Archanioł Michał, który dzierży włócznię, trzcinę z gąbką i naczynie z octem.

 

Zobacz naszą ikonę z wizerunkiem Maryi!

 

Zwiastują cierpienie i męki Chrystusa, z którymi będzie musiał się zmierzyć w niedalekiej przyszłości, zaś jego splecione stopy i wyraz twarzy, uzewnętrzniają pełną świadomość oraz niepokój wobec przyszłych wydarzeń. Barwy, w jakich są przedstawione te postacie, są niemalże jednakowe, co również pokazuje jak silne jest połączenie między przyszłością Jezusa a przepowiednią patronów. Ważnym aspektem obrazu jest jego geometryczny środek, który przywodzi na myśl ikonografie hodigitria, gdzie Maryja wskazuje na Jezusa-Zbawiciela, jednocześnie splatając swoje dłonie z jego rączkami.

Celebracja święta Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Tradycyjną formą obchodzenia święta Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest Msza w Kościele oraz modlitwa ze społecznością wiernych. Jest to odpowiedni czas, aby skierować swoje prośby w stronę potrzebujących oraz samotnych. Matka Boska rozsyła miłość oraz opiekę poprzez czyny swoich wyznawców, zatem warto pamiętać, aby szczególnie w tym czasie, być nastawionym na szerzenie dobrych uczynków i troskliwości wobec osób, które nas otaczają. Dobroć oraz serdeczność nie płynie tylko z wiary, ale przede wszystkim z pięknego i czystego serca, które zostało nam ofiarowane.