Krucjata Wyzwolenia Człowieka w walce z uzależnieniami

02-09-2021

Wśród społeczeństwa panuje przeświadczenie, że alkohol jest ważną częścią polskiej tradycji. Imprezy okolicznościowe, takie jak urodziny czy sylwester nie mogą się wręcz odbyć bez trunków, bowiem w przeciwnym razie, przyjęcie uznawane jest za nieudane. Zwykle w kierunku osoby, która zachowuje trzeźwość podczas zabawy, posyłane jest wiele nieprzyjemnych spojrzeń. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę jak tragiczna jest sytuacja w Polsce jeśli chodzi o procent społeczeństwa nadużywający alkoholu.

Osoby uzależnione stanowią 2% całego społeczeństwa. Grupa, która trunków po prostu nadużywa, jest znacznie liczniejsza ? to aż 12% Polaków. Istnieją jednak organizacje i programy, które pomagają uzależnionym w walce o nowe, lepsze życie. Jedną z nich jest właśnie Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Na czym polega? Czym się zajmuje? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Powstanie Krucjaty ? zmiana na lepsze

Krucjata Wyzwolenia Człowieka została założona przez księdza Franciszka Blachnickiego we współpracy z Ruchem Światło-Życie. Bezpośrednią przyczyną były słowa świętego Jana Pawła II, który podczas apelu wygłoszonego do Polaków u progu swojego pontyfikatu poprosił ich, aby wyrzekli się wszystkiego, co uwłacza ich godności. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku, pobłogosławił On świeżo powstałą Krucjatę, której początek działalności został ogłoszony w Jego obecności.

Patroni KWC

Główną patronką wspólnoty jest Niepokalana Matka Kościoła. Członkowie Krucjaty widzą w niej idealny wzór w pełni wolnej osoby. Jednak to nie wszyscy patroni ? drugim z nich jest święty Stanisław, który jest dla członków najlepszym odwzorowaniem ogromnej odwagi. Ostatnim z opiekunów jest święty Maksymilian Kolbe. Jego życie jest wzorem dla członków grupy, którzy tak jak on, gotowi są oddać życie za swoich braci.

 

Kup w naszym sklepie książkę Nasz Papież. Karol Wojtyła tutaj!

W jaki sposób Krucjata pomaga uzależnionym?

Pierwszą z najważniejszych deklaracji, jakie muszą złożyć osoby chcące dołączyć do wspólnoty, jest dobrowolna i całkowita abstynencja. Alkohol można spożywać jedynie w lekach (jeśli jest on w ich składzie) oraz w cukierkach czy czekoladkach. Dozwolone jest także konsumowanie ciast i tortów zawierających alkohol oraz przyjmowanie Komunii Świętej pod obiema postaciami. W pozostałych przypadkach, spożycie napojów zawierających alkohol jest równoznaczne z opuszczeniem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Kolejnym ważnym elementem jest modlitwa.

Członkowie Krucjaty modlą się w intencji osób uzależnionych, co w niektórych przypadkach jest jedyną możliwą formą pomocy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pielgrzymek ? organizowane są one w intencjach trudnych i beznadziejnych problemów społecznych. Ponadto, KWC zajmuje się pomocą osobom uzależnionym w sposób bezpośredni, przykładowo poprzez organizację spotkań i rekolekcji przeznaczonych właśnie dla uzależnionych.

Jak dołączyć do Krucjaty?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, warunkiem koniecznym jest deklaracja całkowitej abstynencji. Zobowiązanie to musi zostać wpisane do Księgi Czynów Wyzwolenia, w innym przypadku jest ono nieważne. Istnieją dwie formy składania deklaracji abstynencji. Pierwsza z nich to podpisywana na okres roku. To zobowiązanie jest równoznaczne z otrzymaniem tytułu kandydata do KWC.

Drugą możliwością jest złożenie deklaracji obejmującej czas przynależności do wspólnoty, co oznacza oficjalne członkostwo danej osoby w Krucjacie. Okres ten zależy już od samego podpisującego ? może trwać od kilku do kilkunastu lat, lub być zobowiązaniem dożywotnim. Krucjata Wyzwolenia Człowieka to wspólnota zajmująca się zmienianiem postrzegania przez społeczeństwo alkoholu i problemów z nim związanych. Warto jednak sprawdzić samego siebie przed oficjalnym dołączeniem do wspólnoty. Próba abstynencji i modlitwa powinny poprzedzić podpisanie deklaracji. Umożliwi to także poznanie samego siebie i swoich możliwości.