"Jezu mój kochany"

15-03-2019

Piątek. Początek weekendu. Dzisiejszy dzień to również drugi piątek tegorocznego Wielkiego Postu. Druga okazja do wzięcia udziału w piątkowym nabożeństwie drogi krzyżowej.

 

Od wieków wierni uczestniczą w drogach krzyżowych różnego rodzaju. Wszystko opiera się na 14 stacjach, ale dzięki temu, że Kościół jest żywy, że wychodzi do ludzi, mamy możliwość uczestniczenia w takiej formule nabożeństwa, która najlepiej do nas przemawia. I takie podejście wytrąca z rąk argument wszystkim tym, którzy nie mają czasu, którzy nie lubią "zwykłego gadania", którzy być może nie lubią nawet chodzić do kościoła i siadać w tej samej ławce kolejny raz. Dzisiaj kolokwialnie mówiąc możemy przebierać w drogach krzyżowych: w kościołach, w godzinach, w miejscach, bo nie musi być to świątynia, w ruchu, w drodze, czy jednak w ławkach, w słowie, które jest skierowane do konkretnej grupy, z oprawą muzyczną czy bez niej. Każde nabożeństwo drogi krzyżowej jest inne, nie mówiąc tutaj nawet o najważniejszym, czyli wewnętrznym przeżyciu, które zawsze będzie zależne od naszej aktualnej sytuacji, potrzeby serca, czystości sumienia.

 

Inaczej przedstawia się sprawa z pasyjnym nabożeństwem "Gorzkich żalów", które często poprzedza nabożeństwo drogi krzyżowej lub jest odprawiane w niedziele Wielkiego Postu. Forma i treść modlitwy pozostają tutaj bez zmian. Melodia i słowa są na tyle znane i charakterystyczne, że poznalibyśmy je nie wiedząc, jaki jest okres liturgiczny, czy co to za rodzaj "spotkania" w kościele. Nabożeństwo "Gorzkich żalów" jest modlitwą, jest częścią jedynie polskiej tradycji. Składa się ze wspólnego wstępu, tzw. Pobudki, odśpiewywanej na początku każdego nabożeństwa i trzech części, które śpiewa się kolejno na następnych nabożeństwach. Tradycja śpiewania "Gorzkich żalów" sięga początków XVIII wieku. W Warszawie, w 1707 roku, w kościele św. Krzyża po raz pierwszy zostało odprawione nowe nabożeństwo pasyjne. W tym samym roku "Gorzkie żale" zostały również wydane, za sprawą księdza Wawrzyńca Benika, który jest autorem słów. W ten sposób szybko zdobyły one popularność pośród wiernych. Nabożeństwo jest odprawiane przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, tym samym podczas jego odprawiania czujemy jeszcze silniejszą obecność Jezusa Chrystusa. Podczas wyśpiewywania kolejnych wersów "Hymnu", "Lamentu duszy nad cierpiącym Jezusem", czy "Rozmową duszy z Matką Bolesną" wierny ma możliwość głębszego poznania i zrozumienia, przypomnienia sobie powodu najważniejszej w historii świata Drogi Krzyżowej. Świadomego wyrażenia w modlitwie swojego żalu za grzechy, które, jak dokładnie słyszymy w jednej z pieśni wielkopostnych przybiły Chrystusa do krzyża. Nie gwoździe.

 

W naszej ofercie mamy kilka rodzajów modlitewników z treścią "Gorzkich żalów", czasami połączonymi z rozważaniami drogi krzyżowej. Nie zawsze musi być to wielka księga, którą musimy ze sobą dźwigać, dlatego gorąco zachęcamy do znalezienia najlepszego dla siebie wydania "Gorzkich żalów", by zawsze mieć przy sobie słowa tej wyjątkowej modlitwy.

https://hurtpawel.pl/category/wielki-post-droga-krzyzowa-rozwazania