Jan Paweł II - Papież narodów

02-10-2020

Papież narodów

Jan Paweł II to bez wątpienia postać, która zapisała się na kartach współczesnej historii. Jest on również jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na świecie. Ludzie z całego globu podziwiają go i szanują. Jego pontyfikat charakteryzował się przełamywaniem konwenansów i pokazywaniem ludzkiego oblicza zwierzchników Kościoła.

Dzięki temu zaskarbił sobie miłość i życzliwość wiernych, łącząc tym samym ludzi różnych kultur, światopoglądów, a nawet wyznań.

Od czego wszystko się zaczęło?

Od 1958 r. Karol Wojtyła pełnił funkcję biskupa archidiecezji krakowskiej, a w 1967 r. został kardynałem. Sumiennie wypełniał swoje obowiązki, uczestnicząc w każdym organizowanym konklawe. Jednak to, na którym później został wybranym, niemalże przegapił, gdyż wybrał się do kliniki Gemelli odwiedzić chorego przyjaciela.

Do kaplicy Sykstyńskiej wbiegł jako ostatni tuż przed jej zamknięciem, a trzeba wiedzieć, że po zamknięciu jej wrót, do środka nie wpuszcza się nikogo, nawet kardynałów. Gdyby nie zdążył, kto wie, jak teraz wyglądałby świat.

 

Zobacz i kup obraz z wizerunkiem św. Jana Pawła II

 

Habemus Papam - mamy papieża!

Od 14 do 16 października, cały świat z niecierpliwością oczekiwał na informację, kto zostanie kolejną głową stolicy piotrowej. Wtedy to ogłoszono radosną, a tym samym zaskakującą nowinę, że pierwszy raz od 455 lat nowym papieżem został kardynał niepochodzący z Włoch, lecz z Polski.

Wybór ten spotkał się z dużą krytyką włoskich hierarchów Kościoła i dla kontrastu, z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony wiernych zgromadzonych na Placu Świętego Piotra. Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II, by uczcić pamięć swojego niespodziewanie zmarłego poprzednika ? Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał zaledwie 33 dni.

Papież pielgrzym

Jednak nie tylko sam wybór młodego kardynała z Polski był zaskakujący, cały jego pontyfikat odbiegał od dotychczasowych praktyk papieskich. Już w styczniu 1979 r. wyruszył w pierwszą podróż do odległego Meksyku, co nie zdarzało się wcześniej jego poprzednikom. Ta wizyta była zaledwie zwiastunem wszystkich jego późniejszych pielgrzymek, do najodleglejszych zakątków całego globu.

Ogółem papież odwiedził 132 kraje oraz około 900 miejscowości. W podróżach spędził 586 dni. Podczas wszystkich wizyt zagranicznych przebył ponad 1 700 000 km, co odpowiada prawie 4,5-krotnej średniej odległości między Ziemią a Księżycem.

 

Zobacz naszą nowość - książkę Drogowskazy wolności Jana Pawła II

 

Nowe oblicze następcy św. Piotra

Kolejną cechą charakteryzującą jego pontyfikat był ciągły i bardzo bliski kontakt z ludźmi. Sam szukał okazji do spotykania się z wiernymi i błogosławienia ich. Miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą, która również do niego lgnęła i chętnie uczestniczyła w takich wydarzeniach jak Światowe Dni Młodzieży. Jan Paweł II był otwarty na rozmowy i wszelkie spotkania z przedstawicielami innych wyznań i kultur.

Jako pierwszy papież w dziejach odwiedził kościół luterański, synagogę i meczet. W 1986 roku, mimo sprzeciwu i zastrzeżeń niektórych kościelnych dostojników, zaprosił przedstawicieli wszystkich wyznań i religii do Asyżu na wspólną modlitwę o pokój.