Jan Maria Vianney - czego może nas nauczyć?

04-08-2021

W dzisiejszych czasach brakuje nam silnej woli, wytrwałości i motywacji w dążeniu do wyznaczonych celów, z których słynął św. Jan Maria Vianney. Jego bogata biografia zachwyca wielkim poświęceniem, wyrzeczeniami i niezłomnością, na jakie był w stanie zdecydować się pomimo przeciwności losu, a wszystko w imię upragnionego celu, którym było służenie Bogu. Święty patronuje księżom i proboszczom, biorącym przykład ze szczerej i prostej wiary nawracającej ludzi, jednak każdy człowiek znajdzie w nim wzór godny postępowania.

Stałe przeciwności losu w drodze do kapłaństwa

Jan Maria Vianney urodził się we francuskiej, ubogiej i chrześcijańskiej rodzinie. Był czwartym z sześciorga dzieci. Od najmłodszych lat wykazywał się ogromną religijnością, dlatego wyobrażano sobie go w roli kapłana. Dorastał podczas rewolucji francuskiej, która wywołała rozłam pomiędzy Państwem a Kościołem.

Niszczono kościoły, a odprawianie mszy było karane zesłaniem lub śmiercią. Rodzina Vianney podejmowała ryzyko, często goszcząc duchownych. W takich właśnie warunkach wychowywał się młody Jan Maria Vianney, następnie postanowił poświęcić życie Bogu. Dostawszy się do szkoły parafialnej, od początku miał ogromne trudności z nauką łaciny i gramatyką francuską, toteż doradzono mu przerwę w formie pielgrzymki do Lalouvesc, do grobu Franciszka Regisa.

 

Kup ikonę Jana Vianneya!

 

Podczas niej żył jedynie o chlebie i wodzie. Trudy pielgrzymki pomogły mu zrozumieć, jak ciężki jest los ludzi ubogich bez dachu nad głową. Na bierzmowaniu przyjął patrona Jana Chrzciciela, podpisując się odtąd Jan Maria Chrzciciel. Podczas prowadzenia wojny Francji z Hiszpanią oraz Austrią i jej sojusznikami, w wyniku popełnienia błędu przez urzędników, Jan był zmuszony podjąć służbę wojskową, w czasie której bardzo chorował, a nawet mimowolnie zdezerterował. Po zawarciu pokoju w Schönbrunn i ogłoszeniu amnestii przyszły kapłan wrócił do rodziny.

W wieku 26 lat rozpoczął studia filozoficzne, w których nauka prowadzona po łacinie była dla niego zbyt dużym wyzwaniem. Zaproponowano mu odejście, ale dzięki wstawiennictwu ks. Balleya, Jan napisał egzaminy w języku francuskim i zdobył święcenia kapłańskie. Droga przebyta przez kapłana nie należała do łatwych, przeciwnie - wymagała ogromnej determinacji i odwagi.

 

Kup kazania św. Jana Marii Vianneya!

Święty Proboszcz z Ars

Jan Maria Vianney znany także jako proboszcz z Ars, pierwsze trzy lata kapłaństwa spędził jako wikary w Ecully, u boku przyjaciela księdza Balleya. Po jego śmierci powołano go na stanowisko proboszcza w Ars. Było to małe i niereligijne miasteczko, które niechętnie przyjęło nowego kapłana. Jan mimo obojętności parafian swoją pobożnością, pracowitością i zaangażowaniem nawrócił mieszkańców, a nawet ściągnął do tego miejsca tysiące pielgrzymów. Uczył dzieci religii, całą jałmużnę oddawał biedakom i możliwie upiększał kościół, kosztem własnej plebani. Nie dbał o wygodny tryb życia, spał na ławce, niewiele jadł, w wyniku przestrzegania stałego postu.

Zbudował Dom Opatrzności dla opuszczonych dzieci. Wszystkie jego uczynki sprawiły, że zaczęto nazywać go ?Świętym proboszczem z Ars?, na którego msze schodzili się pielgrzymi z całego świata. Najwidoczniej nie bez powodu kapłan stał się wzorem pobożności i wytrwałości w dążeniu do celów. Stanowi niepodważalny wzór do naśladowania dla wszystkich ludzi pragnących przeżyć spełnione życie.