I Komunia Święta - jak przygotować do niej dziecko?

12-04-2021

Jak odpowiednio przygotować swoje dziecko do jednego z najważniejszych sakramentów świętych? To pytanie zapewne pojawia się w głowach wielu rodziców, którzy po raz pierwszy muszą zmierzyć się z tym jak niezwykle ważnym zadaniem. Komunia święta jest ogromnym przeżyciem zarówno dla dziecka jak i jego opiekunów.

Należy zadbać równocześnie o względy duchowe, jak i organizacyjne, jak chociażby rezerwacja sali, na której spotka się cała rodzina w celu świętowania tego wydarzenia. Co najważniejsze należy pamiętać, że ma być to przede wszystkim aspekt religijny, a prezenty i przyjęcia schodzą na drugi plan.

Przygotowanie duchowe

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o podstawowy i najważniejszy element codziennego życia jakim jest modlitwa. Jeśli mamy możliwości, starajmy się modlić wspólnie z dzieckiem, dając dobry przykład. Zadbajmy o to, aby nasze dziecko nie tylko posiadało książeczkę i różaniec ale również potrafiło z niego odpowiednio korzystać. Pamiętajmy o tym, aby dawać coś ponad siebie i oprócz mszy świętej w niedziele i święta, również wybrać się na chociażby nabożeństwa różańcowe, drogi krzyżowe czy gorzkie żale.

Ważnym elementem jest również katecheza i zaangażowanie dziecka na lekcjach. Dopilnujmy, aby nie zaniedbywało odrabiania zadań czy nauki i zdawania modlitw. To właśnie dzięki niej nasza pociecha ma okazję do poznania i przybliżenia się do Jezusa. Kolejną ważną kwestią jest spowiedź święta. To właśnie ona wyprzedza komunię, a potrafi być bardzo stresująca dla dziecka. Jako rodzice możemy zadbać o odpowiednie wyciszenie i skupienie się naszego skraba tuż przed spowiedzią.

 

Sprawdź naszą bogatą ofertę alb komunijnych tutaj!

 

Czytanie prasy katolickiej typu ?Mały Gość? to kolejny idealny sposób na duchowe pogłębienie wiary i bliższe poznanie Chrystusa. To doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego! Istotne dla ciebie jako rodzica jest to abyś brał udział w spotkania dla rodziców organizowanych przez księży.

Sprawy materialne

Po pierwsze należy zadbać o ubiór komunijny, aby był on odpowiednio przygotowany na tą ważną okazję. Zazwyczaj decyzję dotyczącą szycia strojów podejmują wspólnie rodzice. Jednak jeśli pragniesz uszyć córce lub synowi ubiór na własną rękę nie powinno być przeciwwskazań co do tego. Ponadto, nie zapomnij o zakupie różańca, książeczki, świecy oraz medalika, które zostaną poświęcone. W tym jakże pięknym dniu również trzeba zadbać o wystrój kościoła.

 

Szukasz prezentu na I Komunię Świętą? Zobacz tutaj!

Podsumowanie

Przygotowanie dziecka do przyjęcia Eucharystii ma mieć przede wszystkim najważniejszy wymiar duchowy. To ogromna odpowiedzialność i sprawdzian dla rodziców, czy są w stanie podołać zadaniu. To jeden z pierwszych kroków, który kształtuje duszę młodzieńca. Początek przeżyć i zdobywania doświadczenia życiowego związanego z wiarą.