Historia życia św. Agnieszki

11-01-2021

Święta za nami. Teraz pozostaje oczekiwanie na to, co przyniesie nam rok 2021. W tym miesiącu czekają na nas jeszcze ważne dla Kościoła Katolickiego wydarzenia.

Miejsce będzie miało Trzech Króli, które jest świętem nieruchomym i odbywa się 6 stycznia. W pierwszym miesiącu roku kalendarzowego, wspomina się jeszcze św. Agnieszkę. Następuje to 21 stycznia. Kim była Agnieszka z Rzymu? Czym zasłużyła sobie na miano świętej?

Życie św. Agnieszki

Św. Agnieszka pochodziła z Rzymu. Urodziła się w rodzinie chrześcijańskiej. Jej rodzice wychowali ją zgodnie ze wszystkimi zasadami Boga, a ona sama bardzo mocno w niego wierzyła i kochała go. Pochodziła z dobrego domu, miała wszystkiego pod dostatkiem, ale mimo to, żyła skromnie. Postanowiła również żyć w czystości aż do śmierci. Nie brakowało jej adoratorów. Szczególnie o jej rękę starał się Symfoniusz, który upatrzył ją sobie podobno kiedy miała zaledwie dwanaście lat.

Przynosił jej różne dary, ale ona nie była zainteresowana. Jej stałą odpowiedzią było to, że jest już zaręczona z osobą o wiele bogatszą. Zalotnik nie rozumiał jej słów, nie wiedział, o kogo może chodzić młodej dziewczynie. Kiedy jednak zdobył informację o tym, jak wierząca jest Agnieszka, opanowała go złość.

 

Kup ikonę św. Agnieszki tutaj!

 

Cud podczas kary śmierci

Ojciec Symfoniusza również rozgniewał się na młodą, niewinną dziewczynę. Postanowił spróbować zmusić ją torturami do rezygnacji z wiary, choć w jej przypadku nie wchodziło to w ogóle w grę. Skazano ją więc na śmierć.

Prawo rzymskie zakazywało wówczas zabijania dziewic, w związku z czym Agnieszkę postanowiono zaprowadzić do domu publicznego. Mężczyzna, który postanowił zbliżyć się do dziewczyny, został nagle oślepiony. Wówczas dziewczynę postanowiono spalić na stosie.

Tutaj istnieją już dwie różne historie - jedna mówi o tym, że drewno w ogóle się nie paliło, druga natomiast, że dziewczynę wrzucono do ognia, ale wyszła z niego żywa i bez szwanku. Wtedy to ścięto jej głowę. Śmiercią męczeńską zginęła w Rzymie, a po tej sytuacji nastąpił kolejny cud. Jej nagie ciało okryło się płaszczem włosów. Zostało potem złożone przy wejściu do katakumb. Jej śmierć nastąpiła 21 stycznia, dlatego też wtedy ma miejsce jej wspomnienie.

Córka Konstantyna Wielkiego

Agnieszka z Rzymu zginęła przy drodze Nomentańskiej. Zbudowano tam kościół, który miał uczcić jej pamięć. Podczas rządów Konstantyna I Wielkiego, jego córka ciężko zachorowała. Nic nie pomagało na jej stan zdrowia do czasu modlitwy nad grobem św. Agnieszki. Wówczas Konstancja, o której mowa, wyzdrowiała. Jej ojciec w ramach wdzięczności postanowił wybudować w tym miejscu świątynię.

 

Zobacz i kup książkę Aniołowie w wizjach wielkich mistyczek

 

Po śmierci

Historia św. Agnieszki była szczególnie popularna w starożytności. W kościele katolickim wspomina się ją 21 stycznia. Wspomnienie jest w tradycji kościoła niżej niż święto. W Bazylice św. Agnieszki w Rzymie w tym dniu święci się dwa baranki, a następnie składa je w darze papieżowi. Kobieta jest przedstawiana często z barankami, z dwoma koronami - dziewictwa oraz męczeństwa, z nimbem oraz często w pobliżu płonącego stosu. Św. Agnieszka jest patronką dzieci, panien oraz ogrodników.