Historia Św. Andrzeja Apostoła

16-11-2020

Św. Andrzej Apostoł to jedna z bardziej znanych postaci spośród świętych. Jego popularność coraz bardziej dostrzegana jest również w Polsce. W polskiej kulturze występują liczne przysłowia i zwyczaje, które są związane z obchodzeniem tego święta. Przyjrzyjmy się bliżej tej ciekawej postaci biblijnej, poznajmy jego historię i tradycje związane z jego świętem.

Kim był Św. Andrzej Apostoł?

Św. Andrzej Apostoł był pochodzącym z Betsaidy Żydem. Mało kto wie, ale to młodszy brat bardziej rozpoznawalnego św. Piotra. Podobnie jak jego brat, św. Andrzej był rybakiem. Początkowo był uczniem św. Jana Chrzciciela. To właśnie św. Andrzej jako pierwszy z braci spotkał Pana Jezusa nad rzeką Jordan.

Scenę powołania Andrzeja na Apostoła opisują wszyscy ewangeliści. Z racji tego, że to on jako jeden z pierwszych został uczniem Pana Jezusa, wszyscy umieszczają św. Andrzeja na czwartym, a nawet na drugim miejscu w wykazach Apostołów.

 

Zobacz i kup figurę św. Andrzeja!

Powołanie św. Andrzeja na Apostoła

Można powiedzieć, że Andrzej to pierwszy świadek Chrystusa, ponieważ zaraz po spotkaniu z Jezusem opowiedział o Nim swojemu bratu Piotrowi. Św. Piotr został później pierwszym papieżem Kościoła. Według św. Jana to właśnie Andrzej ogłasza Piotrowi radosną nowinę - ,,Znaleźliśmy Mesjasza? i przyprowadza swojego brata do Jezusa. Powołanie św. Andrzeja nie było trwałe. Wraz z bratem opuścili oni Jezusa po pierwszym spotkaniu i wrócili do Galilei, do swego rybackiego życia.

Ewangelista Mateusz opisał scenę powtórnego powołania braci Andrzeja i Piotra zajętych pracą rybacką. Ewangelista pisze, że Jezus powiedział do nich - ,,Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi". A ich odpowiedź była natychmiastowa. Pozostawili swoje sieci i poszli razem z Jezusem.

 

Kup nasz bestseller - audiobook Pisma Świętego Starego Testamentu!

Losy św. Andrzeja Apostoła

Według niektórych pism, po Zesłaniu Ducha Świętego, Andrzej Apostoł odbył podróże po Azji Mniejszej. Podczas jednej z misyjnych podróży po Grecji św. Andrzej zatrzymał się w Patras na Peloponezie. Jego przepowiadaniu towarzyszyły cuda. Wiele osób przyjęło chrześcijaństwo. To właśnie w mieście Patras poniósł śmierć męczeńską.Został skazany na śmierć przez Aegeatesa, który sprzeciwiał się misyjnej działalności i nawracaniu na chrześcijaństwo. Około 70 roku w Patras, po pożegnaniu swoich wyznawców został ukrzyżowany na krzyżu w kształcie litery X.

Wiele źródeł podaje, iż Andrzej Apostoł z radością przyjął ten rodzaj śmierci, który bardzo upodabniał go do Pana Jezusa. Męczeństwo św. Andrzeja odbyło się publicznie wobec 12 000 zgromadzonych. Wszyscy żądali uwolnienia Apostoła, ale ten rzekł - ,,Panie Jezu Chryste, nie dozwól, żeby mnie zdjęto z krzyża, zanim nie oddam Ci mojej duszy".

Kult św. Andrzeja Apostoła

W cerkwi prawosławnej św. Andrzej obdarzany jest wielką czcią, jako jeden z głównych świętych. W kościele wschodnim nazywa się go Apostołem Słowian, a tradycja mówi, że to właśnie św. Andrzej był założycielem Kijowa. Andrzej Apostoł jest także jednym z częściej występujących świętych w sztuce religijnej. W ikonografii przedstawiany jest jako starszy, brodaty mężczyzna o gęstych, siwych włosach. Powracającą sceną w sztuce religijnej jest chwila jego ukrzyżowania.