Człowiek dobry i błogosławiony

10-07-2019

Łacińskie słowo benedicere oznacza dobrze mówić i dobrze żyć. Człowiek nazywany benedictus to osoba dobra oraz błogosławiona przez Boga i ludzi.

11 lipca przypada w Kościele wspomnienie św. Benedykta. Święty już wśród ludzi sobie współczesnych zyskał ogromne uznanie i szacunek. Swoimi wyborami i głoszonymi zasadami zasłużył na miano twórcy życia zakonnego na Zachodzie. Święty Benedykt przyszedł na świat we Włoszech, w drugiej połowie V wieku. Bardzo szybko okazał się człowiekiem o ponadprzeciętnej inteligencji i dlatego też dalsze nauki pobierał w Rzymie. W Wiecznym Mieście musiał skonfrontować swoje poglądy i przekonania z wyborami innych młodych studentów. Zniesmaczony upadkiem moralności, jaką obserwował na ulicach Rzymu, porzucił życie naukowe i udał się w odosobnienie. Do końca życia św. Benedykt żył zgodnie z prawami Pisma Świętego. W swoim wielkim dziele "Reguła" zawarł normy regulujące życie zakonne. Prosto postawione zasady mówiły o tym, że zakonnicy całe swoje życie powinni poświęcić Bogu, a ich jedyną własnością miał być habit i kaptur. Według tych zasad życie miało im upływać na modlitwie, nauce i pracy fizycznej. Zakony według św. Benedykta miały stać się małymi samowystarczalnymi minipaństwami.

Z postacią św. Benedykta łączy się cudowny święty medalik. Popularny motyw możemy dzisiaj znaleźć również na krzyżach, koronkach, ale też np. breloczkach. Warto wiedzieć co oznaczają poszczególne elementy medalika, który często towarzyszy nam w życiu codziennym, w różnej postaci.

 

1. Strona z wizerunkiem św. Benedykta

- postać św. Benedykta z krzyżem w prawej dłoni i księgą, "Regułą", w lewej

- kielich, z którego wychodzi wąż, po prawej stronie Świętego, i kruk chodzący przy chlebie, po lewej stronie świętego - nawiązanie do dwóch historii, w których próbowano otruć św. Benedykta

- dwa napisy: Eius in obitu nostro praesentia muniamur - Niech Jego obecność broni nas w chwili śmierci; Crux sancti patris Benedicti - Krzyż świętego Ojca Benedykta

2. Strona z krzyżem

- duży krzyż po środku

- litery przy ramionach krzyża: CSPB - Crux Sancti Patris Benedicti - Krzyż świętego Ojca Benedykta

- litery na pionowej belce krzyża: CSSML - Crux Sacra Sit Mihi Lux - Krzyż święty niech mi będzie światłem

- litery na poziomej belce krzyża: NDSMS - Non Draco Sit Mihi Dux - Smok niech nie będzie mi przewodnikiem

Wierzymy, że cudowny medalik chroni właścicieli od złych mocy. Osoby wierzące mogą uprosić łaski na duszy i ciele. Ponadto wszyscy, którzy go noszą są objęci modlitwą benedyktynów. Należy mieć jednak na uwadze, że samo noszenie medalika nie pomoże. Należy go łączyć z silną wiarą, modlitwą i oddawaniem czci św. Benedyktowi.

Cudowne medaliki oraz inne dewocjonalia z wizerunkiem św. Benedykta można znaleźć na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.