Co wiesz o Archaniołach?

15-09-2021

Już 29 września przypada dzień wspomnienia aniołów Michała, Gabriela i Rafała. Dlaczego są tak wyjątkowi? Poza zasługami dla ludzi, o których przeczytać możemy w Piśmie Świętym, ich niepowtarzalność niewątpliwie wynika z faktu, iż są to jedyni aniołowie znani z imienia. Na przestrzeni całej Biblii nie ma wymienionych innych poza właśnie tymi trzema. Czy wiecie, w których Księgach możemy ich znaleźć? Jaką rolę pełnią w sztuce? Które z miast posiadają ich wizerunki w herbach? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej!

Archanioł Michał ? książę aniołów

Najciekawszą historią dotyczącą anioła Michała jest ta o etymologii jego imienia. W języku hebrajskim jego zapis to Mika?el i oznacza ?któż jak Bóg?. Odnosi się to do sytuacji, o której przeczytać możemy w Nowym Testamencie: Szatan zbuntował się przeciwko Bogu i postanowił przekonać do swojego stanowiska ? aniołów. To właśnie anioł Michał wystąpił jako pierwszy przeciwko niemu i zakrzyknął ?Któż jak Bóg!?. W niektórych pismach wczesnochrześcijańskich Michał utożsamiany był z postacią Jezusa.

Pisarze kościelni przedstawiają go jako archanioła, któremu Bóg powierza zadania, które wymagają największej siły. Jest aniołem stróżem ludów chrześcijańskich, stoi u wezgłowia osób umierających, które przeprowadza następnie do nieśmiertelności. Właśnie w związku z tym jest patronem kaplic cmentarnych. Najczęściej przedstawiany jest z mieczem, niekiedy ognistym. Jego skrzydła są białe, jednak na niektórych obrazach można zobaczyć go z pawimi piórami. Innym przedmiotem, z którym często widnieje anioł Michał, jest waga. Odmierza nią dobre uczynki, których symbolem jest złoto.

To wszystko sprawia, że anioł Michał jest także uznawany za patrona złotników i rytowników. Warto zaznaczyć też, że Archanioł Michał jest patronem wielu państw i miast, do których zaliczają się między innymi Anglia, Hiszpania, Kijów, Amsterdam czy Bruksela. Jest także opiekunem kilku miejsc w samej Polsce, przykładowo Małopolski czy miasta Żagań.

Kup figurkę z drzewa alpejskiego z archaniołem Michałem tutaj!

Zwiastujący archanioł Gabriel

Jego imię oznacza ?wojownik Boży? bądź ?Bóg jest moją siłą?. Pełni ważną funkcję w trzech najważniejszych religiach świata: judaizmie, islamie i chrześcijaństwie. Uznawany jest za anioła zwiastowania, śmierci, objawienia i zmartwychwstania. Anioł Gabriel sprawuje pieczę nad rajem. Dla religii chrześcijańskiej archanioł jest postacią niezwykle ważną.

To właśnie za jego sprawą Zachariasz dowiedział się, że na świat przyjdzie jego potomek ? święty Jan Chrzciciel. Także Najświętsza Maryja Panna usłyszała właśnie z jego ust, że urodzi Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Jego imię pojawia się dwukrotnie w Nowym Testamencie, jednak w obydwu przypadkach określany jest mianem anioła. Tradycja chrześcijańska głosi, iż jest on jednym z aniołów o szczególnym znaczeniu, dlatego został nazwany archaniołem. W związku z rolą, jaką pełni w Piśmie Świętym, anioł jest patronem łączności, pocztowców oraz dwóch najważniejszych nośników informacyjnych: radia i telewizji. Najczęściej przedstawiany jest z kwiatem lilii, berłem czy gałązką palmy bądź oliwki.

 

Kup ikonę z archaniołem Rafałem tutaj!

Archanioł Rafał ? towarzysz Tobiasza

Rafał należy do grona tych aniołów, które zostały stworzone przez Boga podczas pierwszego dnia tworzenia świata. Jego imię oznacza ?Bóg uzdrawia?, co ma swoje bezpośrednie wytłumaczenie w Starym Testamencie. To właśnie tam, w deuterokanonicznej Księdze Tobiasza pojawia się pierwszy raz i towarzyszy tytułowej postaci w jego drodze. Przybiera on imię Azariasz i pod ludzką postacią przemierza z Tobiaszem drogę z Niniwy do Raga. Chronił go przed demonami i uzdrowił jego ojca, Tobiasza starego, po ich powrocie. Uwolnił także od złych mocy ukochaną Tobiasza, Sarę. Dopiero po zakończeniu całej wyprawy archanioł Rafał wyjawił Tobiaszowi i jego ojcu kim tak naprawdę jest. Niesamowita historia, podczas której anioł Rafał nieocenienie pomógł Tobiaszowi sprawiła, że uznawany jest on za patrona chorych, aptekarzy, terapeutów i lekarzy.

Ponadto, pod jego protekcją znajdują się też emigranci, pielgrzymi, podróżujący i uciekinierzy. Rafał jest także patronem żeglarzy i policjantów. Warto bliżej poznać postaci trzech najważniejszych archaniołów, aby lepiej móc przygotować się do dnia ich wspomnienia. Ich pomoc dla ludzi jest nieoceniona, a historie z nimi związane nazwać można niesamowitymi. Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdziecie wiele przedmiotów bezpośrednio dotyczących właśnie tych trzech wspaniałych archaniołów.